انواع چای ایرانی

انواع چای ایرانی

انواع چای ایرانی; معرفی بهترین چای های شمالی

در این بخش میخواهیم راجع به انواع چای ایرانی صحبت کنیم، چای ایرانی که همچون برنج ایرانی پرطرفدارین محصولات گیلان می باشد،همواره یکی از آرامش بخش ترین نوشیدنی هایی است که شاید همه ی افراد آنرا برای یکبار هم که شده در طول روز میل میکنند.

 

مثلا چنانچه اسامی چای ها را بدانید و با آنها آشنا باشید میدانید که نوشیدن فقط یک لیوان چای ارگانیک ایرانی و سرگل می تواند تغییرات شگرفی را در روح و جسم شما ایجاد کند.مثلا چای سرگل استان گیلان در شهرهای لاهیجان و املش یکی از این انواع چای ایرانی است که با خوردنش قطعا خستگی تان از بین رفته و به دلیل وجود کافئین در آن حس آرامش خوبی را به شما دست خواهد داد.

 

 

بنابراین حتی کسانی هم که به قول خودمان چایی خور نیستند واجب است تا حداقل یک لیوان در طی روز مصرف کنند تا از خواص چای بهره مند شوند که در ادامه قطعا میگوییم که چای چه خاصیتی دارد!

 

از نظر کارشناسان آلمانی تغذیه و آب و هوا بسیار در عمر انسان نقش مهمی داشته و چنانچه به دنبال عمر طولانی تر با جسمی سالم تر هستید بایستی در انتخاب مواد غذایی خود بسیار دقت کرده و همیشه از محصولات ارگانیک و طبیعی استفاده کنید.

 

به همین منظور بایستی در نوشیدنی های خود هم بسیار دقت کرد تا از هر نوشیدنی ای مصرف نکنیم.مثلا چای که جزو نوشیدنی های پایه ی ثابت خانواده های ایرانی است حداقل در وعده ی صبحانه باید مصرف می شود و از آنجایی که همیشه در جای جای جمع های خانوادگی ما ایرانی ها می باشد بنابراین باید که باید در مصرف آن اهمیت ویژه ای داد و از چای های ارگانیک ایرانی استفاده کرد نه چای های خارجی که افزودنی هایی سرطان زا دارند! حال در ادامه بیشتر با انواع چای ایرانی آشنا خواهیم شد.

 

 

تفاوت بین چای ایرانی و خارجی:

۱-همانگونه که در بالا اشاره شد چای های ایرانی اکثرا ارگانیک و طبیعی بوده و تمام مراحلی که یک چای ایرانی طی میکند تا به مرحله ی استفاده و مصرف در بیاید،طبیعی و سنتی بوده و تحت هیچ شرایطی مواد افزودنی و شیمیایی و رنگی به آن اضافه نمی شود.

 

۲-چای های خارجی به صورتی تولید می شوند که در آن ها افزودنی های رنگی و شیمیایی بکار برده شده و به همین منظور از رنگ و عطر بیشتری برخوردار هستند در صورتی که به هیچ وجه نمیتوانند جای خود را در کیفیت و خاصیت به انواع چای ایرانی بدهند.

 

۳-چای ایرانی دارای آنتی اکسیدانهای مفید و طبیعی است که برای رفع خستگی و بی حالی و یا حتی افسردگی بسیار مفید می باشد ،گاهی می توان با نوشیدن حتی یک لیوان از این چای انرژی کافی را برای گذراندن و انجام فعالیت های روزانه به دست آورد در صورتی که در چای های خارجی به دلیل افزودنی هایی که وجود دارد مشاهده میکنیم این مورد به صورت برعکس عمل شده و گاها فرد را به خواب آلودگی هم دچار میکند.

 

 

۴-یکی دیگر از تفاوت های انواع چای ایرانی با چای های خارجی در این است که در استان گیلان به دلیل آب و هوای معتدلش هیچ سم و ماده ی شیمیایی ای برای تولید چای استفاده نمیشود در صورتی که در برخی کشورهای خارجی همچون کنیا به دلیل آب و هوای گرم و آفات زیاد مجبور به استفاده ی سم هایی هستند که این آفات و حشرات را از بوته ها ی گل چای دور کنند که میدانید این سم ها خاصیت سرطان زایی دارند!

 

۵-درست است که چای های خارجی در مقایسه با انواع چای ایرانی سریع تر دم می کشند و رنگ بیشتری دارند یعنی لزومی نیست برای دم کردن حتما از چایی خشک بیشتری استفاده کنید اما بدانید که هر چای خشکی که دیر تر رنگ بدهد و زودتر هم رنگ خود را از دست دهد کاملا نشانه ی طبیعی بودن آن است.

 

۶-همچنین رنگ چای های خارجی معمولا سیاه و تیره بوده در صورتی که انواع چای ایرانی از رنگ قهوه ای روشن برخوردار است که این خود نشان از این دارد که کدام یک رنگ دل چسب تری دارند.برای نمونه میتوانید کلیپ کوتاه زیر را مشاهده کرده تا از کیفیت چای های ایرانی مطمئن شوید.

 

 

 

انواع چای ایرانی:چند نوع چای ایرانی داریم؟

معمولا اسم ها و اصطلاحات متفاوتی برای معرفی انواع چای ایرانی استفاده می شود که در ادامه به معرفی یک سری از معروف ترین های آن می پردازیم.پیشنهاد میکنم جها آشنای کامل و خرید این محصول به صفحه ی فروشگاه ما مراجعه کنید.

 

اسامی چای ایرانی

  • چای سرگل شمال
  • چای ممتاز شمال
  • چای قلم شمال
  • چای شکسته شمال
  • چای بهاره شمال
  • چای باروتی (کله مورچه ای شمال)
  • خاک چای شمال

 

 

چای سرگل

اولین نوع چای از انواع چای ایرانی چای سرگل می باشد که بالاترین درجه چای ایرانی و از مرغوب ترین و بهترین چای های ایران محسوب میشود که از غنچه بوته چای به دست می آید و از برگ های جوانه ی بالا و دست بوته چای بهره برداری میگردد که البته قیمت آن هم نسبت به سایر انواع چای بیشتر می باشد.در رابطه با رنگ و عطر چای سرگل باید گفت که بیشترین رنگ و بهترین عطر و بو رو در بین چای های ایرانی دارد.

 

از آنجایی که چای سرگل،در واقع از برگ های بالایی چای چیده میشود، بیشترین و غنی ترین مواد و آنتی اکسیدان ها را شامل شده و از بالاترین مقدار کافئین طبیعی برخوردار می باشد.

 

پیشنهاد میشود تا قبل از خواب یک فنجان چای سرگل میل کنید چرا که نوشیدن آن باعث بر خلاف تصورات که باعث بی خوابی میشود،مشکلات بی خوابی و اختلال در خواب را درمان کرده و با آرامشی که به دست ما می دهد میتوانید را آرامش بیشتر استراحت کنید.

 

نکات چای سرگل

۱-این نوع چای معمولا ماندگاری بالایی دارد و ۶تا ۱۲ ماه بدون اینکه کیفیت و رنگ و طعم آن تغییری پیدا کند قابل نگهداری است.بنابریان از خرید زیاد آن نترسید چرا که کیفیت خود را از دست نمی دهد.

۲-زمان مورد نیاز برای دم کشیدن چای سرگل نسبت به سایر چای ها کمتر می باشد.

۳-چای سرگل اولین دسته از چای بهاره بوده و در اوایل اردیبهشت ماه برداشت می شود که تازه ترین چای ایرانی محسوب میگردد.

 

چای ممتاز

 

دومین نوع از انواع چای ایرانی ، چای ممتاز بوده که نسبت به چای سرگل کمی از لحاظ کیفیت پایین تر است و طعمی ملایم تر دارد و از لحاظ اندازه هم نسبت به سرگل کمی بزرگتر می باشد.توجه فرمایید که چای ممتاز حاصل برداشت بخش های بالایی و برگ های پایینی بوته چای بوده و از لحاظ رنگ و عطر و قیمت آن نسبت به سرگل کمی کمتر می باشد.

 

چای قلم

چای قلم هم سومین چای از انواع چای ایرانی بوده که خود چای قلم نیز در دو نوع زیر تقسیم بندی میشود:

  • چای قلم ریز
  • چای قلم درشت

 

برای تولید چای قلم ،برگ های چای را همراه با ساقه هایش می چینند و چای قلم را تهیه می کنند.چای قلم همانطور که از نامش پیداست بیشتر از ساقه های چای و برگ های بزرگ و درشت چای تهیه شده است.به همین دلیل هم است که در ظاهر درشت ترین چای ایرانی است.هم چنین توجه فرمایید که چای قلم ریز نسبت به درشت طرفداران بیشتری داشته و در کل قلم ریز،مرغوب تر است.

 

نکات چای قلم

۱-مقدار کافئین موجود در چای قلم نسبت چای سرگل و چای ممتاز کمتر است و همچنین عطر چای قلم کمتر و ملایمتر است به دلیل وجود ساقه های چای.

۲-چای قلم در میان افرادی که ترجیح می دهند چای کم رنگ و کم عطر به طور خلاصه طعمی ملایم را ترجیح می دهند،محبوبیت زیادی دارد.

۳-نکته دیگری که راجع به این نوع چای هست زمان دم کشیدن آن می باشد که بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است و نسبت به سرگل و ممتاز زمان بیشتری را برای دم کشیدنش باید صرف کرد.

 

 

چای شکسته

 

چای شکسته چهارمین نوع از انواع چای ایرانی ما بوده که دلیل نام گذاری شکسته این است که برای تهیه و تولید آن بایستی برگ های درشت و بزرگ چای را طی فرایندی شکسته و خرد کرده و به قطعات کوچکتری تبدیل می کنند.چای شکسته نیز مانند چای قلم نوع و درجه بندی دارد که بر حسب آن قیمت و کیفیت آن مشخص می شود.

 

چای باروتی (کله مورچه ای)

چای باروتی پنجمین نوع از انواع چای ایرانی بوده که به دلیل شکل ظاهری آن ،آن را باروتی و یا کلمه مورچه ای می نامند.دانه های این چای گلوله ای شکل است و شکلی شبیه به سر مورچه دارد.

 

نام روش تولید این چای سی تی سی است،که بعضی اوقات به جای چای باروتی به آن چای سی تی سی هم می گویند. یکی از بارزترین و مهم ترین ویژگی های چای باروتی تغییر رنگ سریع آن می باشد که به محض ریخته شدن آب جوش روی آن تغییر رنگ را به سرعت می بینیم.

 

خاک چای شمال

آخرین دسته از انواع چای ایرانی،خاک چای شمال است.خاک چای را نیز به دو دسته خاک چای درجه یک و خاک چای درجه دو طبقه بندی می کنند،خاک چای درجه یک از برگ های جوان تر و لطیف تر چای تهیه می شود و رنگ آن سیاه بوده و در کل مرغوب تر است. درحالی که خاک چای درجه دو از برگ های باقی مانده و بی کیفیت و ضایعاتی مانند چای تهیه می شود که بنابراین رنگ آن سیاه مایل به خاکستری است.این نکته را بهتر است بدانید که تولید خاک چای را می توان گفت به نوعی استفاده بهینه از ضایعات و دورریز های چای در کارخانجات می باشد.

 

 

چای ارگانیک ایرانی

چای ایرانی یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی های کشور ما به حساب می آید که بعد از آب پرمصرف ترین نوشیدنی چای است. اما مهم است که چه نوع چای را استفاده کنیم.

 

در کل محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می شود که در روند تهیه آن ها از هیچ مواد شیمیایی استفاده نشود،چای ارگانیک ایرانی هم بهترین نوع از انواع چای ایرانی بوده که برای تولید آن از کودهای شیمیایی و آفت کش های شیمیایی استفاده نشده است و کاملا طبیعی و سالم رشد می کنند و برداشت می شوند.چای ارگانیک ایرانی تنها چای ارگانیک جهان است که عاری از هر نوع ماده شیمیایی می باشد و محصولی طبیعی و بدون سم و ضرر می باشد.

 

اغلب چای های خارجی برای این که عطر و رنگ بیشتری داشته باشند در تولید آن ها از افزودنی های شیمیایی استفاده می شود ،بدون شک چای ایرانی تنها چای ارگانیک جهان است که این ویژگی به دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی شمال کشورمان تولید میشود.

 

دیر رنگ گرفتن چای ایرانی یکی دیگر از نشانه های طبیعی و ارگانیک بودن آن است زیرا در آن هیچ افزودنی برای زود رنگ گرفتن به کار نرفته است.میتوانید جهت اطمینان از این موضوع کلیپ زیر را مشاهده کنید.

بهترین مارک چای در بازار ایران

انواع چای ایرانی

۱-برترین مارک و برند برای چای ،چایی است که بدون رنگ مصنوعی باشد ،در تولیدش از هیچ افزودنی رنگی استفاده نشده باشد.

۲-بهترین مارک چای در بازار ایران ،مارکی است که خوش عطر ترین باشد و عطر و بوی طبیعی خودش را داشته باشد.

۳-چای کلکته هندوستان ،چای سریلانکا،چای ایرانی جزو مرغوب ترین و شناخته شده ترین چای های جهان می باشند.

۴-در بازار ایران بهترین مارک چای ایرانی ،چای شمال (لاهیجان و املش) و همچنین برندهای مختلف چای های خارجی را می توان خرید و فروش کرد.

 

 

خرید چای ایرانی اعلا

حال بعد از اینکه با انواع چای ایرانی آشنا شدید،نوبت آن است تا در پایان بعد از مطالعه ی مطالب بالا،بهترین چای ایرانی و اعلا را خدمتتان معرفی کنیم.

 

همانگونه که در طی اخبار و مقالات قبلی گفته شد،چای ایرانی اعلا را فقط و فقط میتوان در استان گیلان یافت و نمیتوان گفت که در این استان فلان مارک یا برند بهترین می باشد چرا که اعلا بودن را در رنگ،عطر و بوی  چای باید متوجه شد.

 

تمامی انواع چای ایرانی در این استان جزو خوش عطر و خوش طعم ترین چای های ایران و جهان بوده و که پاپوکالا هم به همین منظور،تصمیم گرفته است تا بهترین چای ایرانی اعلا را از نوع چای بهاره خدمتتان ارائه کند.

 

اما قبل از آنکه به خرید چای ایرانی اعلا از نوع چای بهاره بپردازید حتما لازم است تا با خصوصیات و ویژگی های این محصول آشنا شوید که در ادامه به آن پرداخته شده است.

 

 

ویژگی های چای ایرانی عرضه شده توسط پاپوکالا:

اولین مزیت خرید چای ایرانی اعلا از ما این است که تنوع چای ها زیاد می باشد یعنی اگر بخواهیم انواع چای ایرانی را در فصل بهار تقسیم بندی کنیم در سه دسته ی چای های سرگل،چای های شکسته،چای های قلم می باشند که در فصل بهار و به ترتییب در ماه های اردیبهشت،تیر ماه و مهر ماه برداشت می شود همگی آنها را میتوانید با قیمت پایین تر از بازار از ما تهیه کنید.

 

دومین ویژگی چای های پاپوکالا این است که ارگانیک بوده و با تضمین کیفیت هیچ اسانس و افزودنی ای ندارد.

 

سومین مزیت خرید چای ایرانی اعلا از پاپوکالا این است که نسبت به دیگر فروشندگان قیمتی ارزان تر دارد که به راحتی میتوانید با جستجو در فضای اینترنت از قیمت ها آگاه شوید.

 

چهارمین ویژگی و مزیت خرید چای شمالی خوش رنگ و خوش طعم بودن آن است که چنانچه میخواهید از رنگ چای مطمئن شوید میتوانید کلیپ زیر را مشاهده نمایید.

 

 

چای سرگل لاهیجان:

بسیاری از دوستان به دنبال چای سرگل لاهیجان هستند،حال چرا لاهیجان! درست که بهترین کیفیت انواع چای ایرانی در شهر لاهیجان می باشد اما همیشه هم اینطور نیست.یعنی شهرهایی مانند املش که در شرق گیلان واقع شده است هم چای هایی با کیفیت بسیار بسیار بالا ارائه می دهند و نباید آنرا نادیده گرفت اما با این وجود بسیاری از دوستان فقط لاهیجان را مرکز فروش و تولید چایی میدانند و از آنجا خرید میکنند.

 

 

جمع بندی:

همانطور که گفته شد شم میتوانید انواع چای ایرانی با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب را از فروشگاه چای ایرانی پاپوکالا تهیه کنید تا طعم نوشیدنی به یاد ماندنی را بچشید.شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره و خرید این محصول با شماره ی ۳۲۳۲۵۲۷-۰۹۱۲ تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی چیست؟ خیلی از مقالات و مطالب تهیه شده در مورد چای ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *