برنج ایرانی خوب

برنج ایرانی خوب

برنج ایرانی خوب; روش های تشخیص بهترین برنج گیلان!

 

همه ی ما خوب میدانیم که هیچ غذایی به خوشمزگی غذای شمالی در کل ایران و دنیا نمیرسد اما بنظر شما دلیل این خوشمزگی چیست؟ ما در طی مقالات قبلی این موضوع را کامل بررسی کردیم و گفتیم که چرا این غذاهای شمالی گیلانی به یک طعم خاص معروف هستند! دلایل مختلفی وجود دارند که یکی از مهم ترین آنها انتخاب و استفاده از یک برنج ایرانی خوب در غذاهایشان است که افراد مبتدی جهت تشخیص برنج ایرانی خوب و استفاده از آن بایستی به انواع برنج ایرانی،تفاوت برنج هاشمی و طارم و غیره و هم چنین به عطر و بوی برنج ها آشنایی کامل داشته تا بتوانید با انتخاب بهترین آنها در طعم غذاهایتان تغیررات شگرفی ایجاد کنید.

 

بنابراین ما در این مقاله قصد داریم تا با بالا بردن اطلاعاتتان در زمینه ی انتخاب برنج ایرانی خوب و به طور کل محصولات گیلان،طعم واقعی را به غذاهایتان انتقال دهیم.پس ما را تا پایان این مطلب همراهی بفرمایید…

 

 

اسامی برنج های ایرانی:

در ابتدای این مقاله لازم است تا اسامی برنج های ایرانی خوب و خوشمزه ایمان را خدمتتان معرفی کرده و در ادامه توضیحاتی در مورد هر یک را ارائه می دهیم.اما این نکته حائز اهمیت است که بدانید اسامی زیر فقط ۴ دسته از معروف ترین و پرطرفدار ترین برنج های ایرانی هستند که گفته ایم و این اسامی به اینجا ختم نخواهند شد.هم چنین پیشنهاد میشود جهت خرید برنج به این لینک مراجعه کنید.

  • برنج هاشمی
  • برنج صدری
  • برنج طارم
  • برنج علی کاظمی

 

 

معرفی انواع برنج شمال:

حال در ادامه توضیحاتی کوتاه درمورد انواع برنج شمال خدمتتان عرض می کنیم:

 

۱-برنج هاشمی

اولین برنج ایرانی خوب ما برنج های هاشمی است که اولین و خوشمزه ترین برنج گیلان محسوب شده و توسط فردی به نام یوسف هاشمی کشف شد که به سرعت در سراسر استان گیلان پخش شد.یوسف هاشمی نام خود را بروی این برنج نهاد و آنرا به دو دسته ی هاشمی سرد و گرم تقسیم بندی کرد.

 

طبق تجربیات یوسف هاشمی و خریدارن این نوع برنج،نوع گرمش خوشمزه تر از نوع سردش می باشد که در شهرستان های آستانه اشرفیه،لاهیجان و املش به وفور یافت می شود.جهت خرید برنج هاشمی میتوانید با شماره ی ۳۲۳۲۵۲۷-۰۹۱۲ تماس حاصل فرمایید.

 

۲-برنج صدری

دومین برنج ایرانی خوب ما ، برنج صدری است که در سال گذشته پر فروش ترین محصول استان گیلان شد،از لحاظ قیمت از برنج هاشمی کمی کمتر است اما از لحاظ عطر و بو با یک دیگر تفاوتی ندارند.تنها تفاوت آنها در قد هر یک می باشد. در واقع برنج های صدری ظاهری کشیده تر از هاشمی دارند.

 

و به عنوان نکته ی آخر از برنج های صدری باید خدمتتان بگوییم که این نوع برنج،به چهار دسته ی برنج های صدری دم سیاه،برنج های صدری دم قرمز و برنج های صدری دم زرد تقسیم می شوند که نوع دم سیاه آن پر طرفدارتر از همه می باشد.

 

۳-برنج طارم

سومین برنج ایرانی خوب که میخواهیم معرفی کنیم،برنج های طارم است.برنج های طارم هم در استان گیلان کشت می شوند و هم در استان مازندران که البته خوشمزه ترین و معروف ترینش در گیلان و شهر کوچصفهان می باشد.این برنج قیمتی کمتر و ظاهری استخوانی شکل دارد.

 

۴-برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی که آخرین دسته از برنج ایرانی خوب ماست،همچون برنج هاشمی توسط کشاورزی به نام علی کاظمی،کشف شده است.برنج های علی کاظمی را میتوانید در شهرستان های فومن و صومعه سرا پیدا کنید.از لحاظ ظاهری کرم رنگ بوده و برخلاف دیگر برنج ها،کشیده نیست.

 

گرانترین برنج ایرانی

با توجه به مطالب بالا و هم چنین آشنایی مختصر با انواع برنج ایرانی،به آسانی میتوانید تشخیص دهید که کدام برنج ایرانی خوب ما،از همه گرانتر بوده و در عین حال از همه بهتر و خوشمزه تر است.چنانچه مقاله ی پلوهای گیلانی را مطالعه کنید،گفته ایم که راز پنهانی خوشمزه بودن غذاهای گیلان علاوه بر مواد و سبزیجات تازه، در برنج های آنهاست.آنها همواره سعی میکنند تا با انتخاب گرانترین و خوش طعم ترین برنج گیلانی عطر و مزه ی خوبی را به غذاهای خود دهند.بنابراین اینگونه میتوان گفت که گرانترین برنج ایرانی برنج های از نوع صدری و هاشمی هستند.

 

گرانترین برنج ایرانی: برنج های صدری و هاشمی هستند.

 

 

بهترین برنج گیلان

هر گرانی ای هم بی دلیل و بی حکمت نیست دوستان! همانگونه که گرانترین و پرفروش ترین برنج های ایران،برنج های صدری و هاشمی هستند،برای بهترین برنج گیلان هم میتوان همین ها را نام برد.بنابراین چنانچه به دنبال بهترین برنج گیلان هستید،حتما پیشنهاد میکنم تا برنج هاشمی و صدری را امتحان کنید.

 

 

بهترین برنج عطری ایرانی

همانگونه که گفته شد یکی از ملاک های انتخاب بهترین و برنج ایرانی خوب،عطر و بوی آن است.عطر و بوی برنج بسیار در اشتهای افراد هنگام میل کردن اثیر داشته و میتواند تغییرات شگرفتی را در طعم آن ایجاد کند. اما سوال اینجاست که کدام یک از این انواع برنج،عطر و بوی بهتری دارد!

 

برنج صدری و هاشمی که به عنوان بهترین های ما انتخاب شده اند خود عطر و بوی بسیار عالی دارند مثلا از عطر برنج هاشمی نمیتوان به هیچ وجه چشم پوشی کرد.اما با این حال آن برنجی که از لحاظ عطر در صدر جدول قرار دارد،برنج صدری از نوع دم سیاه می باشد.

 

بهترین برنج های عطری ایرانی: برنج صدری دم سیاه می باشند.

 

تشخیص برنج خوب شمال

همانطور که گفته شد برای انتخاب برنج ایرانی خوب،بایستی روش های تشخیص آنرا بدانیم چرا که در بازار نمونه برنج های زیادی وجود دارد که شباهت زیادی به برنج شمال دارند اما در اصل هنگام پخت کیفیت برنج ایرانی رو ندارند.

 

نکته ای که همیشه در هنگام خرید برنج ایرانی باید رعایت کنید این است که ،برنج کهنه تر را تهیه کنید، برنجی که کهنه تر است بهتر از برنج تازه می باشد و به همین دلیل قیمت برنج کهنه در بازار گرانتر است. برنج کهنه به دلیل اینکه خشک و سفت و فشرده شده هنگام پختن، آب بیشتری به خودش جذب می کند و همین اتفاق باعث میشه که برنج بیشتر ری کند و قد بکشد.

 

نکته بعدی راجع به تشخیص برنج خوب شمال این است که بتوانیم یکدست بودن برنج شمال را تشخیص بدهیم. برنج خوب و مرغوب باید یکدست باشد وبه اصطلاح قاطی نداشته باشد، همه دانه های برنج باید به یک اندازه به یک شکل به یک رنگ باشند.هرچه دانه های شکسته (نیم دانه) در برنج بیشتر باشد کیفیت برنج کمتر می شود.

 

برای تشخیص این کار یک مقداری از برنج رو توی کف دست بردارید و با دقت نگاه کنید که تمام دانه های برنج به یک اندازه باشند و خردشده و شکسته شده نداشته باشد و همه دانه ها به یک اندازه و سالم باشند. مثلا اگر نوع برنجی که می خواهید تهیه کنید استخوانی و باریک است توجه کنید که حتما تمام دانه ها به همین شکل باشند و یا مثلا اگر قصد خرید برنج تازه و یا کهنه را دارید توجه کنید که تمام دانه های برنج کهنه تیره باشند و یکدست و یکرنگ.

 

همچنین دانه های برنج نباید پوک و توخالی باشند برای تشخیص این کار مقداری از برنج رو زیر دندانتان بجوید اگر برنج زود خرد شد و شکست برنج خوبی نیست ولی اگر سفت و فشرده باشد میشه گفت مرغوب است.

 

نکته مهم دیگر در رابطه با برنج خوب شمال که از مهمترین چیزهایی است که یک برنج خوب و مرغوب باید داشته باشد.طعم و عطر خوب داشتن آت است که برای تشخیص این کار یک مشت از برنج را بردارید و میان دو کف دست خوب بماید روی آن به اصطلاح ها کنید،تو این مرحله اگر برنج خوب باشد عطر خوبی می دهد و شما متوجه آن حتما می شوید.

 

بند نداشتن برنج هم از دیگر نکاتی است که هنگام خرید برنج شمال باید به آن توجه کنیم،برنج خوب و مرغوب باید بدون ترک و بند باشد و بند های عرضی روی برنج دیده نشود.بند دار بودن و یا نبودن برنج را راحت می توان با چشم تشخیص داد و متوجه شد.

 

چیزی که هنگام تشخیص برنج خوب باید رعایت شود این است که، برنج با کیفیت و مرغوب حتما تمام این ویژگی ها را باید با هم داشته باشد ،مثلا برنجی را انتخاب می کنیم که یکدست است و قاطی ندارد اما از نظر طعم و بو می تواند بی کیفیت باشد و یا حتی برعکس.درکل برنج ایرانی خوب است که تمام این ویژگی ها را یکجا با هم  داشته باشد.

 

 

تفاوت برنج هاشمی و برنج طارم

برنج هاشمی یکی از بهترین و مرغوب ترین نوع برنج ایرانی است که دلیل نام گذاری آن هم یوسف هاشمی می باشد کسی که برای اولین بار این نوع از برنج شمال را کشف کرد و تولید آن را بعدها بیشتر کرد. برنج هاشمی برنجی خوش عطر و خوش طعم است.هم چنین یکی دیگر از ویژگی های برنج هاشمی این است که این نوع برنج بسیار مقاوم در مورد آفات می باشد.

 

اولین استانی که برنج هاشمی در آن جا کشت می شد استان گیلان بود ولی امروزه به دلیل کیفیت و خوب بودن برنج هاشمی کشت این برنج به دیگر استان ها هم رسیده است. مهم ترین استانی که بعد از گیلان برنج هاشمی دارد استان مازندران است و به ترتیب در گرگان و گلستان هم کاشته می شود.

 

برنج هاشمی یک نوع دیگری که دارد نوع دودی است،برنج های دودی همان برنج های کشت شده معمولی است که توسط کشاورزان کشت می شود و طی یه سری فرایند دودی می شوند.برنج های دودی تیره تر از سایر برنج ها هستند.

 

برنج طارم هم نوعی برنج است که در محلی به نام طارم در استان زنجان کشت می شود، اکنون تولید و کشت این نوع برنج را در استان گیلان و مازندران نیز بیشتر داریم.

 

برنج طارم هم مانند برنج هاشمی از با کیفیت ترین ها می باشد خود برنج طارم چند نوع دارد،طارم عطری،طارم صدری ،طارم هاشمی،طارم سنگسری.طارم هاشمی و طارم عطری از بهترین های برنج طارم می باشند.

 

طارم عطری بیشتر در طارم کشت می شود و ظاهر کشیده و رنگ سفید مایل به کرم دارد،برنج طارم عطری بسیار خوش عطر است و بعد از پخت خوب ری می کند. این نوع برنج با وجود اینکه کیفیت بالایی دارد اما از نظر کمی ضعیف است به طوری که در واحد هکتار نسبت به سایر محصولات کمتر محصول می دهد و همین باعث می شود که کمتر کشت شود و کشاورزان میلی به تولید آن نداشته باشند.

 

برنج طارم هاشمی بیشتر در استان مازندران کشت می شود،این برنج قد کوتاه تری نسبت به برنج طارم عطری و برنج هاشمی دارد و کلا از نظر پخت و طعم و عطر ضعیف تر از دو نوع دیگر است.

 

 

رنگ برنج خوب

برنج ایرانی خوب

اول از همه بدانیم که بدترین نوع برنج ها اغلب چه رنگی می باشند؟

رنگ شیشه ای و حالت شیشه ای داشتن برنج نشان دهنده این است که این نوع برنج از نوع خوب و مرغوب نمی باشد و اینکه این نوع برنج ها اکثرا ایرانی نیستند.

 

بیشتر برنج های اعلا و مرغوب ایرانی شمال مانند برنج هاشمی و برنج طارم برنج های هستند با رنگ سفید که درصد کمی از رنگ کرم و یا زرد در آن دیده می شود. تمام این ها به شرایط کارخانه شالی کوبی و داشت و برداشت برنج بر میگردد که باعث شده برنج سفید تر به نظر برسد ولی قانونش همان است که درصدی از رنگ کرم و یا حالت کرم رنگ را داشته باشد.

 

برنج هایی که رنگشان سفید مایل به خاکستری است از نظر کیفیت برنج درجه۲ به حساب می آیند،گاهی اوقات هم ممکن است برنج خوب و مرغوب ایرانی بر اثر اینکه بیشتر مانده و کهنه تر شده است ،رنگ سفید کرم رنگشان ،تیره تر می شود که این موضوع طبیعی است و مشکلی ندارد.

 

برنج هایی هم هستند که رنگشان سفید گچی است،این نوع برنج ها جزو برنج های متوسط شمال قرار میگیرند. برنج خزر شمال جزو این نوع برنج ها است که رنگ آن سفید گچی می باشد.

 

 

جمع بندی:

به عنوان جمع بندی و نکته ی آخر لازم است تا دوباره این نکته را یادآور شویم که برای خوش طعم کردن غذاهایتان بایستی از یک برنج ایرانی خوب و خوش عطر استفاده کنید که روش تشخیص برنج را در بالا ذکر کردیم که از جمله ی آنها یکدست بودن،خوش عطر بودن،نداشتن ترک و بند و.. می باشد.

 

هم چنین بایستی اطلاعات خوبی در مورد بهترین برنج ایرانی،گرانترین آنها و هم چنین تفاوت بین برنج های خوب را بدانید تا در انتخاب برنج مورد علاقه و مطابق با مزاجتان بهترین تصمیم را گرفته باشید.بنابراین چنانچه به دنبال روش هایی جهت انتخاب برنج ایرانی خوب هستید،حتما مطالب بالا را مطالعه بفرمایید.

مطلب پیشنهادی

انواع برنج ایرانی

انواع برنج ایرانی

انواع برنج ایرانی; کدام یک خوشمزه تر است! همانطور که میدانید محصولات گیلان بسیار متنوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *