مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی چیست؟

خیلی از مقالات و مطالب تهیه شده در مورد چای ایرانی به فواید آن اختصاص داده شده است و کمتر در مورد اینکه مضرات چای ایرانی چیست صحبت به میان آید.واقعیت این است که اگر بخواهیم بگوییم مضرات چای ایرانی چیست این را گفت که می توان از آن چشم پوشی کرد و برخی از ضررهای این نوشیدنی باید مهم و جدی گرفته شوند.

 

 

چای به عنوان یک نوشیدنی اصیل و پر طرفدار در زندگی شخصی ما ایرانی ها جای بسیار مهمی باز کرده و گاهی ما اگر در طول روز چند لیوان از آن را ننوشیم احساس کمبود و خستگی شدید خواهیم کرد.

 

البته این به خاطر وجود کافئین در چای است که خاصیت نشاط آور و رفع استرس و خستگی دارد. همین امر سبب شده است کمتر به مضرات چای ایرانی توجه کرده و آن را جدی بگیریم.در این مطلب ما قصد داریم در خصوص اینکه آسیب های چای چیست ، بیشتر صحبت کرده و اطلاعات جامع تری در اختیار شما قرار دهیم. در بحث مضرات چای ایرانی توجه به اثرات و ابعاد ضرر های آن برای اندام های مختلف بدن ضروری است یعنی ممکن است این نوشیدنی برای یک اندام مفید برای اندام دیگر ضرر داشته باشد یا مصرف رقیق آن مفید و مصرف غلیظ یا کهنه این نوشیدنی مضر در نظر گرفته شود.

 

 

مضرات چای ایرانی برای قلب:

قلب مهمترین عضو بدن است و آسیب به آن می تواند گاهی منجر به مرگ شود. در مورد فواید چای برای قلب در مطلب قبلی صحبت کردیم و گفتیم باعث می شود انقباضات عضلات قلب بهتر و بیشتر شده و فعالیت آنها بهبود پیدا کند اما مصرف بیش از اندازه هم نی نوشیدنی می تواند برای قلب مضر باشد.

 

 

برای همین اگر بخواهیم بگوییم اولین مضرات چای ایرانی چیست این است که باعث میشود تا برای قلب بیماری های قلبی و عروقی بوجود آید. این نوشیدنی می تواند سبب حمله قلبی شده و مشکلات حادی را برای قلب ایجاد نماید.

 

از دیگر مضرات چای ایرانی برای قلب ایجاد تاکی کاردی یا اسم قلبی و یا حمله قلبی است و البته در افرادی که دچار این عارضه شده اند مصرف این نوشیدنی به صورت جدی توصیه نمی شود. کافئین به مقدار زیاد اگر مصرف شود می تواند سبب بروز آسیب های قلبی گردد.

 

مضرات چای سبز چیست؟

چای سبز را تقریبا به عنوان یک نوشیدنی آرامش بخش و لاغر کننده همه می شناسند و استفاده از آن برای برخی از افراد به عنوان یک عادت تبدیل شده است. اما همین نوشیدنی محبوب اگر به میزان زیاد مصرف شود می تواند مضراتی داشته باشد. در امه به برخی از مضرات چای سبز اشاره می کنیم.هم چنین پیشنهاد میکنم مقاله ی ” خواص چای سبز ایرانی ” را مشاهده بفرمایید.

 

 

مضرات چای سبز برای معده:

یکی از مضرات چای ایرانی حالا چه سبز باشد و چه سیاه عوارض گوارشی است. این نوشیدنی ها به دلیل داشتن کافئین می توانند اسید معده را افزایش داده و افزایش اسید معده هم سبب ناراحتی های گوارشی می گردد.

 

برخی افراد ادعا می کنند نوشیدن چای سبز می تواند از سرطان معده جلوگیری به عمل آورد اما این خاصیت به اثبات پزشکی نرسیده است بنابراین دقت داشته باشید در نوشیدن این چای زیاده روی نکنید.

 

 

مضرات چای سبز و تاثیر آن بر کم خونی:

این نوشیدنی اگر به میزان زیاد مصرف شود می تواند سبب کم خونی شده و جلوی جذب آهن غذاها را هم بگیرد. اگر چای سبز بعد از غذاهایی مصرف شود که آهن زیادی دارد جلوی جذب آهن را گرفته و همین امر سبب می شود دیگر خاصیت آنتی اکسیدانی هم نداشته باشد برای همنی ضمن مصرف اندازه این نوشیدنی باید بعد از غذا های حاوی آهن هم نوشیده شود.

 

ماده اپی‌گالوکتشین گالات ترکیب اصلی این چای بوده که این ماده فعالیت آنزیمی به نام  میلو پراکسیداز متوقف کرده و این آنزیم می تواند التهاب در بدن را کاهش دهد اما وقتی این چای به همراه غذاهای حاوی آهن مصرف گردد ماده موجود در آن دیگر نخواهد توانست به مهار آنزیم میلو پراکسیداز بپردازد در نتیجه التهاب در بدن افزایش پیدا خواهد کرد.بنابراین در مورد مضرات چای سبز فقط میزان خوردن آن مهم نیست بلکه خوردن آن با چه ماده ای هم مهم است و نباید با مواد یخورده شود که در کا رآن تداخل ایجاد نماید.

 

 

 

مضرات چای سبز و بی خوابی:

کافئین موجود در چای به همان اندازه که می تواند مفید واقع شود به همان اندازه هم اگر زیاد مصرف گردد مضر است. از مضرات چای چه سبز و چه سیاه می توان به اثرات کافئین موجود در آن اشاره کرد.

این ماده اگر به میزان زیادی وارد بدن گردد باعث سردرد شده یا اینکه سردرد های کهنه را فعال و تشدید خواهد کرد. علاوه ب ران سرگیجه و حالت تهوع هم می تواند از مضرات چای سبز باشد.

برای اینکه کافئین موجود در این نوشیدنی به بدن و سلامت آسیب وارد کند حداکثر از ۹/۹ دهم گرم باید در طول روز از آن مصرف کرد. بیشتر از آن می توان عوارضی مانند سردرد و یا کم خونی به همراه داشته باشد.

 

 

 

چای سبز می تواند باعث اسهال شود:

همه مضرات چای سبز و یا بیشتر آن به وجود کافئین در آن برمی گردد. استفاده بیش از اندازه از این نوشیدنی در طول روز می تواند باعث اسهال و شل شدن شکم هم گردد که به دلیل وجود کافئین در آن است.

 

 

 

مضرات چای سبز و لرزش و انقباض عضلانی:

استفاده بیش از حد از کافئین در هر نوشیدنی می تواند باعث لرزش و اسپاسم عضلانی شده و یا اینکه سندرم پای بی قرار را بوجود اورد. اگر در طول شب و یا هنگام خوابیدن رد پای خود احساس بی قراری و ناراحتی می کنید خوردن چای را قبل از خواب حتما کنار بگذارید چون دلیل اصلی سندرم پای بی قرار کافئین موجود در چای است.

 

 

چای سبز دیابت را درمان نمی کند:

برخی افراد ادعا می کنند چای سبز میتواند دیابت را درمان کند اما مطالعات و تحقیقات علمی نشان داده است این ادعا اساس علمی نداشته و درست نیست و البته مصرف بیش از اندازه آن هم می تواند مضر باشد. بیماری دیابت نوع دو به گفته برخی با استفاده از چای سبز قابل درمان است که همانطور که اشاره شد صحت علمی ندارد.

 

 

مضرات چای سبز و ایجاد گلوکوم یا آب سیاه:

این نوشیدنی به دلیل داشتن کافئین می تواند باعث ایجاد گلوکوم یا آب سیاه گردو و علت آن هم مصرف چای سیاه به همراه چای سبز ایست. چون هر دو این گیاهان دارای کافئین بالا هستند در نتیجه وجود کافئین زیاد در بدن فشار داخل چشم را بالا برده و در نتیجه می تواند باعث ایجاد آب سیاه گردد. بنابراین اگر سابقه بیماری چشمی دارید حتما در مصرف این نوع نوشیدنی ها دقت کافی داشته باشید و زیاده روی نکنید.

 

 

مضرات چای سبز و بیماری کبد:

در حال حاضر در بیشتر سایت ها از چای سبز به عنوان نوشیدنی لاغر کننده نام برده می شود و بسیاری افراد برای لاغر شدن از آن استفاده می کنند اما عوارض جانبی این نوشیدنی در نظر گرفته نمیشود  که یکی از آنها نارسایی حاد کبدی است.

 

ماده  ای به نام کاتچین در چای سبز وجود دارد که این ماده علاوه بر مزایایی زیادی که برای ان برشمرده شده است مضراتی هم دارد. کاتچین اگر به میزان زیادی وارد بدن شود می تواند کبد را سمی کرده و باعث بروز بیماری های کبدی گردد.

 

عموما دز بالا این ماده در قرص های مکل لاغری دیده می شود. بنابراین اگر در تبلیغات این قرص ها عنوان می شود که فقط گیاهانی هستند نباید تصور کنید که ضرر و زیان ندارند چون همین مواد گیاهی اگر زیاد وارد بدن گردند می توانند عوارض جانبی ایجاد نمایند.

 

 

مضرات چای سبز و پوکی استخوان:

پوکی استخوان یکی دیگر از مضرات چای ایرانی است. مواد موجود در این نوشیدنی باعث می شود کلسیم بدن دفع شده و میزان کلسیم در استخوان ها به میزان زیادی کاهش پیدا کند. تداوم کاهش کلسیم در استخوان ها می تواند در نهایت به پوکی استخوان منجر گردد.

 

 

مضرات چای پررنگ چیست؟

بعد از اینکه به طور مفصل به مضرات چای سبز پرداختیم پرداختن به مضرات چای پررنگ ضروری است. اگر چای را به صورت غلیظ و پررنگ مصرف کنید میزان اگزالات موجود در آن به حدی می رسد که می تواند سبب روز سنگ کلیه گردد.

 

 

علاوه بر آن چای به علت داشتن تاتن زیاد می تواند روی سیستم گوارشی اثر گذاشته و بیماری هایی مانند اسهال و یبوست ایجاد نماید حالا هر چقدر چای پر رنگ تر و غلیظ تر باشد تاتن و اگزالات آن بیشتر بوده در نتیجه تاثیر آن روی کلیه و دستگاه گوارش هم بیشتر خواهد بود.

 

از مضرات چای ایرانی پررنگ می توان به بروز آلزایمر هم اشاره کرد چون چای پررنگ مانع دفع فلوراید شده و افزایش فلوراید در بدن به سلول های مغزی آسیب وارد می کند در نتیجه می تواند سبب روز آلزایمر گردد. در کنار آن فلوراید زیاد باعث ضعف در استخوان ها و پوکی انها هم خواهد شد.

 

مضرات چای ایرانی

مضرات چای مانده پیست؟

از مضرات چای مانده می توان به توان به کم خونی اشاره کرد. این نوشیدنی همانطور که اشاره شد حاوی اسید تانیک و اگزالات است و چای مانده و یا کهنه دم اسید تانیک و اگزالات بیشتری داشته و این دو ماده می توانند مانع جذب آهن گردند.و به مرور زمان ایجاد کم خونی مزمن نمایند. علاوه بر آن از مضرات چای مانده و کهنه دم می توان به مشکلات گوارشی و زخم معده هم اشاره نمود.

 

 

مضرات چای به چیست؟

چای به یکی از نوشیدنی های محبوب در بین برخی افراد است. اما همین نوشیدنی آرامش بخش می تواند مضراتی داشته باشد. از مضرات چای به می توان به می توان به مشکلات قلبی اشاره کرد البته اگر به میزان زیاد استفاده گردد.

 

از مضرات چای به که بگذریم این نوشیدنی فواید زیادی هم دارد از جمله اینکه ویتامین ب و آ زیادی داشته و برای سلامت چشم و بهبود ورم آن بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر آن این نوشیدنی کلسترول خون را کاهش داده و رگ های قلب را باز می کند.

 

 

 

مضرات چای سیاه برای معده چیست؟

افرادی که معده حساس دارند نباید زیاد از این نوشیدنی مصرف کنند. از مضرات چای سیاه برای معده می توان به احساس درد و اسیدی شدن و در نهایت زخم معده اشاره کرد. چای سیاه به دلیل وجود ترکیبات خاص اسید معده را افزایش داده در نتیجه مصرف زیاد آن می توان باعث بروز زخم معده گردد.

 

 

جمع بندی:

همانگونه که گفته شد تمامی خوراکی ها و مواد غذایی موجود همانطور که میتوانند برای سلامتی ما مفید باشند،میتوانند به راحتی آسیب های بزرگ و جدی ای را به همرا بیاورند.بنابراین در مصرف هر چیزی باید حد اعتدال را رعایت نمود.این مقاله درمورد مضرات چای ایرانی بود که به آن پرداختیم.شما میتوانید هر هفته با سر زدن به وب سایت ما،مقالات جدید را مطالعه بفرمایید.هم چنین جهت خرید چای هم میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی

ویژگی های چای ایرانی

ویژگی های چای ایرانی

ویژگی های چای ایرانی چیست! چای ایرانی اگر اغراق نکرده باشیم یکی از بهترین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *