چای چه خاصیتی دارد

چای چه خاصیتی دارد

چای چه خاصیتی دارد و  چرا باید چای بنوشیم؟

چای چه خاصیتی دارد و چرا باید چای را به عنوان یک نوشیدنی مفید انتخاب کنیم؟ این سوالی است که در ادامه میخواهیم به طور مفصل به این موضع بپردازیم.چرا که در مقالات قبلی به طور کامل درمورد چای ایرانی صحبت کردیم و حال نوبت آن است بگوییم چای چه خاصیتی دارد.

 

 

چای به عنوان یک نوشیدنی بسیار مناسب و البته محبوب در سراسر دنیا شناخته می شود. برای اولین بار این گیاه در چین تولید و تکثیر گردید و بعد از آن بازرگانانی از هند این گیاه را به کشور خود برده و آن را در زمین های کشاورزی استان گیلان کاشتند. بعد از آن هم هلند به کشت این گیاه محبوب علاقه مند گردید.

 

علت اینکه این گیاه به سرعت در همه جای دنیا محبوب و تولید شد فواید آن است. فواید چای به یک یا دو مورد ختم نمی شود و برای آن می توان خواص و فواید زیادی در نظر گرفت.در این مقاله بعد از مقدمه ای کوتاه ما قصد داریم به صورت مفصل به این موضوع بپردازیم که چای چه خاصیتی دارد . در ایران برای اولین بار این گیاه در قرن هفدهم تولید و تکثیر گردید و توسط شخصی به نام میرزا محمد علی به ایران آورده شد این فرد از دانشگاه سوربن فرانسه فارغ التحصیل شده بود و به عنوان ژنرال کنسول ایران در هند فعالیت می کرد و به این صورت با فواید چای آشنا شد و علاقمند گردید این گیاه را به ایران آورده و آن را تولید و تکثیر نماید.

 

 

انواع چای چیست؟

قبل از اینکه به صورت مفصل به این موضوه پرداخته شود که چای چه خاصیتی دارد ، ذکر انواع آن خالی از لطف نخواهد بود و شما را با این گیاه بیشتر آشنا خواهد کرد. اولین نوع از این گیاه چای سیاه و یا تخمیری است که ایرانیان از سالهای خیلی دور به نوشیدن آن علاقه داشته و روزانه آن را دم می کنند.

 

چای نیمه تخمیری نوعی دیگری از چای است که به آن چای اولانگ و پوچونگ هم می گویند و رنگ آن قهوه ای روشن است و نوع سوم هم چای تخمیر نشده است که به آن چای سبز یا چای چینی هم می گویند و به عنوان یک نوشیدنی پر خاصیت در ایران شناخته شده و توسط افراد مصرف می گردد.

 

فواید چای در مورد همه انواع آن صدق می کند و همه انواع این گیاه نوشیدنی فواید خاص خود را دارند. اگر علاقمند به دانستن فواید چای و انواع آن هستید در این مطلب با ما همراه باشید.هم چنین پیشنهاد میکنیم جهت دریافت اطلاعات کامل تر درمورد انواع چای ایرانی به این مقاله مراجعه کنید.

 

 

خواص چای ایرانی چیست؟

شاید مقداری متعصبانه باشد اگر بگوییم ویژگی های چای ایرانی منحصر به فرد است و فواید چای ایرانی را با هیچ کدام از انواع آن در کشورهای دیگر مقایسه کرد.مردمان هر کشوری با توجه به نوع آب و هوا و همچنین شیوه هایی که برای کشت و نگهداری گیاهان دارند، ممکن است یک گیاه مشابه را با طعم ها و مزه های متفاوت تولید نماید در مورد چای ایرانی هم این موضوع صدق می کند خواص چای ایرانی و فواید چای در ایران واقعا منحصر به تولیدات خود ایران بوده و قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست البته اگر در آب و هوای مناسب و با شیوه های کشت استاندارد تولید شده باشد.

 

 

به همین منظور برای اینکه آگاه شوید ویژگی های چای تولید شده در زمین های کشت ایران چیست و چای چه خاصیتی دارد ،در موارد ذیل ذکر میکنیم:

  • یکی از خواص چای ایرانی و فواید چای تولید شده در ایران به خاطر مواد و ترکیبات متفاوت در آن است. یه دلیل وجود کافئین و تانن در این گیاه این نوشیدنی خاصیت آرامش بخش داشته و باعث می شود استرس کاهش پیدا کند. توصیه به نوشیدن یک لیوان از این نوشیدنی در مواقع عصبانیت و استرس به دلیل همین موضوع است.

 

  • یکی دیگر از خواص چای ایرانی و فواید چایی که در زمین های ایران کشت می شود به دلیل وجود تئوفیلین در این گیاه است. این ماده شبیه کافئین بوده و باعث شل شدن عضلات و افزایش فشار خون در کلیه ها می گردد. علاوه بر آن از فواید چای ایرانی می توان به افزایش انقباض پذیری عضلات قلب و تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار خون و اثرات التهابی اشاره کرد که همه این فواید چای باعث شده است به عنوان یک نوشیدنی مهم در طول روز در بین ایرانیان شناخته شود.

 

  • نیانین موجود در این گیاه طعم خوبی به آن داده برای همین نوشیدن چای برای افراد لذت بخش است و حس خوبی به آنها می دهد.

 

  • در چای ایرانی ماده ای به نام کاتچین وجود دارد که گفته می شود، ضد سرطان است و باعث می شود چربی خون کاهش پیدا کرده و از افزایش قند خون هم پیشگیری به عمل می آورد. برای همین است در بیان فواید چای ایرانی و خواص چای ایرانی این مورد بسیار حائز اهمیت قید شده است.

 

  • از فواید چای می توان به وجود فلوراید در آن اشاره کرد باعث استحکام دندان ها می شود البته این ماده سبب می شود بوی بدن دهان هم از بین رفته و باکتری ها ویروس ها و علل بوی بدن دهان هم از بین خواهد برد. خواص چای ایرانی را می توان در واقع به وجود مواد و ترکیبات داخل آن وابسته دانست البته این ترکیبات در چای تولید شده در کشورهای دیگر هم وجود دارد ولی نحوه کشت و آب و هوای منطقه می تواند در تاثیر گذاری این ترکیبات و افزایش و یا کاهش آن موثر باشد.

 

  • در چای ایرانی ویتامین هایی مانند B و C و E وجود دارد که فواید چای ایرانی را چندین برابر کرده است. همانطور که میدانید این ویتامین ها برای بدن لازم بوده و هر کدام خاصیت ویژه خود را دارند مثلا ویتامین c برای جوانی و سلامت پوست و ضدعفونی دهان و بدن بسیار لازم است و ویتامین های C و B هم به همین شکل جزء ویتامین های ضروری برای بدن هستند. ویتامین C اضطراب و استرس را کاهش داده و در کنار آن برای سرماخوردگی هم بسیار خوب است و علائم آن را کاهش می دهد. همچنین ویتامین B هم باعث افزایش سوخت و ساز بدن گردیده و خواب آلودگی و عدم تمرکز را بهبود می بخشد. از فواید چای ایرانی می توان به گوارش بهتر غذا و کم تر شدن علائم میگرن هم اشاره کرد و این فقط بخشی از خواص چای ایرانی محسوب می شود.

 

 

فواید چای سبز چیست؟

در کنار فواید چای سیاه مهم است که فواید چای سبز هم بپردازیم چون این نوع نوشیدنی هم در بین ایرانیان بسیار رواج داشته و در سال های اخیر هم علاقمندان زیادتری پیدا کرده است. برای دانستن فواید چای سبز در ادامه مطلب با ما همراه باشید:هم چنین پیشنهاد میکنیم مقاله ی کامال ” خواص چای سبز ایرانی ” را مطالعه بفرمایید.

 

چای سبز داروی ضد پیری است

یکی از فواید چای سبز تاثیر روی جوانی و زیبایی است به طوری که آن را داروی ضد پیری می دانند. این گیاه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های زیاد باعث می شود سلول ها جوانتر و شاداب تر مانده و فرایند پیری با سرعت کمتری اتفاق بیفتد.

 

چای سبز در کاهش وزن موثر است

از دیگر فواید چای سبز می تواند به کاهش وزن اشاره کرد. این نوشیدنی محبوب ماده ای به نام پلی فنول داشته که این ماده فعالیت آنزیم های تجزیه کننده قند را کند و یا متوقف می کند. این کار باعث می شود سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و متعاقب آن کاهش وزن اتفاق بیفتد. البته فکر نکنید مصرف بیش از اندازه این نوشیدنی می تواند تاثیر چند برابر برای کاهش وزن داشته باشد.

 

چای سبز باعث زیبایی پوست می شود

از دیگر فواید چای سبز می توان به خاصیت ضد پیری و شادابی پوست اشاره کرد. این گیاه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های فراوان می تواند پوست را در برابر آسیب های رادیکال های آزاد حفظ کرده و فرایند پیری را در آن به تاخیر بیندازد. از دیگر فواید این گیاه برای پوست می تواند به خاصیت ضد سرطانی و ضد افتادگی و چروک پوست اشاره کرد. برای همین خانم ها به این نوشیدنی علاقه زیادی دارند.

چای چه خاصیتی دارد

چای سبز باعث کاهش کلسترول می شود

یکی دیگر از فواید چای سبز کاهش چربی خون و کلسترول است. این گیاه باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد می گردد. همین امر درصد سکته قلبی در افرادی که این نوشیدنی را مصرف می کنند به میزان زیادی کاهش می دهد.

 

چای سبز برای دهان و دندان ها مفید است

یکی از فواید چای سبز که بسیار مهم بوده و نمی توان از آن صرف نظر کرد تاثیر آن بر سلامت دهان و دندان است. این گیاه به دلیل داشتن فلوراید باعث استحکام دندان ها شده و البته بوی بد آن را هم از بین خواهد برد. به همین دلیل نوشیدن رقیق آن بسیار توصیه شده است.

 

چای سبز از آلزایمر پیشگیری می کند

این گیاه به دلیل کاهش ماده استیل کولین در سلول های مغز باعث می شود تخریب این سلول ها به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کرده و روند کند تری داشته باشد. علت اصلی بیماری آلزایمر در واقع تخریب سلول های مغزی می باشد و کاهش استیل کولین در مغز در واقع این روند را کند خواهد کرد و نوشیدن چای سبز به کاهش این ماده کمک می کند.

 

چای سبز کبد چرب را درمان می کند

نوشیدن چای سبز باعث می شود رادیکال های آزاد در کبد چرب کاهش پیدا کرده و همین امر از ایجاد و گسترش بیماری کبد چرب و متعاقب آن سرطان کبد پیشگیری به عمل می آورد.

 

چای سبز از قلب محافظت می کند

یکی دیگر از فواید چای سبز حفاظت از قلب است. در این نوشیدنی ماده ای وجود دارد که قلب را در برابر مشکلات مختلف محافظت می کند. در این گیاه ماده ای به نام “اپیگالوکاتچین سه گالیت” وجود دارد که این ماده می تواند از مرگ سلول های قلبی بعد از سکته جلوگیری به عمل آورد.

علاوه بر آن این ماده از فعالیت نوعی پروتئین به نام استات جلوگیری به عمل می آورد این پروتئین در هنگام استرس و اضطراب تولید می شود و می تواند باعث حمله قلبی گردد. علاوه بر آن “اپیگالوکاتچین سه گالیت می تواند سلول های قلب را بعد از سکته بهبود ببخشد.

 

خواص چای سیاه برای لاغری چیست؟

در مورد خواص چای سیاه برای لاغری مطالب زیادی منتشر شده است اما مهمترین موضوع در همه این مطالب تاثیر این گیاه بر افزایش سوخت و ساز بدن است که در نهایت به کاهش وزن منجر می شود.

 

 

جمع بندی:

متوجه شدیم که چای چه خاصیتی دارد و چگونه می تواند به سلامت ما کمک کند،هم چنین برعکس این قضیه هم کاملاصدق میکند،یعنی میتوانبا مصرف بیش از اندازه ی آن و یا هم چنین مصرف چای های تقلبی و یا برخی از خارجی ها به سلامتیخود ضرر رساند که مهم ترین آن را میتوان گفت که میتواند به راحتی به قلب آسیب رساند.

به همین دلیل در خوردن مواد غذایی خود بایستی بسیار دقت کرده و از مصرف خوراکی هایی که از سالم بودن آن اطمینان ندارید به شدت پرهیز کنید.از همین رو پاپوکالا بر این بر آمده است که بهترین و با کیفیت ترین چای ایرانی را با هزینه ای کمتر از بازار را ارائه دهد. بنابراین چنانچه قصد خرید چای یک ایرانی درجه یک و … را دارید میتوانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۳۲۳۲۵۲۷

مطلب پیشنهادی

مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی

مضرات چای ایرانی چیست؟ خیلی از مقالات و مطالب تهیه شده در مورد چای ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *