برنج هاشمی گیلان

برنج هاشمی گیلان;معرفی کامل برنج هاشمی

برنج هاشمی گیلان

در این مقاله میخواهیم در مورد برنج هاشمی گیلان با شما عزیزان صحبت کنیم.آیا برایتان سوال نشده است که چرا غذای شمالی ها به شدت طعم خوب و خوشمزه ای دارد! و چرا اکثر مسافران در استان گیلان خاطرات خوبی را از غذای گیلانی دارند؟ ما این موضوع را در مقاله ی ” نام غذاهای شمالی ” بررسی کرده ایم که در طی به این نتیجه رسیده ایم که دو دلیل زیر،مهم ترین علت های خوشمزگی غذاهای آنها هستند:

  • استفاده از مواد و سبزیجات معطر،تازه و خاص گیلانی ها
  • استفاده از مرغوب ترین برنج ( برنج هاشمی گیلان )

 

خیلی واضح است که مهم ترین بخش هر غذایی پلوی آن می باشد.یعنی بارها شده است که از دوستان نزدیک خود شنیده ام که گفته اند برنج فلان آنقدر خوش طعم است که دوست داری آنرا خالی میل کنی.دقیقا همینطور است دوستان، اولین طعمی که در خوردن غذاهای با پلو می چشید، طعم برنج آن است.

 

مثلا بارها مشاهده کرده ایم که در برخی از مراسم ها همچون عروسی ها،مراسم ختم،عزاداری ها و غیره که در آن وعده های غذایی وجود دارد از برنج های خارجی مانند هندی که هر چند نسبت به انواع برنج ایرانی ارزان تر است،استفاده می کنند که جزو بی کیفیت ترین برنج های جهان بوده و استفاده از آن نه تنها طعم خوبی به غذا نمی دهد بلکه میتواند به مرور به سلامتی ما آسیب جدی وارد کند.

 

ما در اینجا میخواهیم به شما عزیزان بگوییم که چرا برنج هاشمی گیلان از همه نوع برنج های ایرانی بهتر بوده و قیمت آنرا هم در بازار مورد بررسی قرار می دهیم.

 

انواع برنج های گیلان:

در این مقاله میخواهیم به طور اختصاصی در مورد برنج های هاشمی گیلان با شما عزیزان صحبت کنیم اما بهتر است قبل از آن آشنایی کمی هم با انواع برنج ایرانی – گیلانی آشنا باشید که فقط آنرا به صورت تیتر وار نوشته ایم که جهت اطلاعات بیشر میتوانید به مقاله ی ” انواع برنج ایرانی ” مراجعه نمایید.

  1. برنج های صدری
  2. برنج های هاشمی
  3. برنج های علی کاظمی
  4. برنج های طارم
  5. برنج های دیگر همچون خزر،بی نام،حسنی و…

 

تاریخچه ی برنج هاشمی:

برنج های هاشمی هم در استان گیلان و هم در استان مازندران کشت می شود اما برنجی که در گیلان است با مازندران تفاوت های چشم گیری داشته و از نوع گیلانی اش طرفدار بسیار بیشتری دارد چرا که ریشه و اصالت این نوع برنج در همین استان بوده و برای اولین بار توسط شخصی به نام یوسف هاشمی که نام خود را بروی این برنج نهاد،برای اولین بار در گیلان کشف و کشت شد.

 

برنج هاشمی گیلان از همان زمانی که توسط یوسف هاشمی کشت شد ، به دلیل خوشمزه بودن و عطر بسیار خوب آن به سرعت در سراسر گیلان مخصوصا شهرستان های آستانه اشرفیه،املش پخش شد.

 

این برنج یکی از انواع برنج گیلانی هاست که به دلیل ویژگی های خاصش طرفدار بسیار زیادی در سراسر ایران داشته که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

 

ویژگی های برنج هاشمی:

1-نوع کشت:

برنج هاشمی گیلان

برنج های هاشمی فقط در زمین هایی در گیلان کشت و برداشت می شوند که زمین خوبی از نظر دارا بودن مواد مغذی بوده و به اصطلاح در زمینی میتوان آنرا کشت کرد که زمین جوان و قوی ای باشد.

 

2-عطر و بو:

برنج های هاشمی از عطر و بوی بسیار عالی برخوردار هستند و این مهم ترین چیزی می باشد که خانم های آشپز به دنبال آن هستند.

 

3-یکدست بودن:

یکدست بودن دانه های برنج تاثیر بسیاری زیادی در جلوه و زیبایی آن داشته و از نظر کارشناسان تغذیه میتواند در طعم آن تغییراتی را ایجاد کند که این هم یکی دیگر از ویژگی های برنج هاشمی گیلان است.

 

4-رنگ:

یکی از ویژگی های دیگر برنج هاشمی گیلان رنگ آن است.رنگ علاوه بر عطر و بو،در اشتها و ذهن فردی که در حال خوردن آن است،تاثیر گذار بوده و هر چقدر رنگ برنج دل نشین تر باشد میتواند به میل کردن آن لذت بیشری بدهد.رنگ های برنج بایستی به حالت بلوری شکل و یا حالت عاج مانند باشد.

 

5-بدون ترک:

یکی دیگر از ویژگی های خوب برنج هاشمی گیلان این است که دانه های آن بدون ترک و بند می باشد.یادتان باشد برنجی خوب ری می کند که بدون ترک و بند باشد که این هم یکی دیگر از ویزگی های برنج های ارائه شده توسط ماست.

 

قیمت برنج هاشمی 98

حال در بخش آخر بهتر است تا در مورد قیمت برنج هاشمی هم با شما عزیزان صحبت کنیم. برنج همچون چای،کلوچه،بادام زمینی و دیگر محصولات گیلان در هر سال قیمتش متفاوت است و حتی هر ماه ممکن است قیمت آن تغییر کند.مثلا در سال 97 قیمت برنج های هاشمی درجه یک و خوب را میتوانستید حتی با قیمتی میانگین 13 الی 18 هزار تومان هم پیدا کنید.

 

اما در حال حاضر قیمت برنج هاشمی در سال 98 حداقل با قیمت 22 هزارتومان به ازای هر کیلو می باشد. اما اگر بخواهید برنج هاشمی درجه یک و عالی پیدا کنید بایستی هزینه ای بین 25 هزار تومان تا 30 هزار تومان در حال حاضر پرداخت کنید.

 

پاپوکالا هم برنج هاشمی درجه یک را با قیمت کیلویی 24 هزار تومان به فروش می رساند.میتوانید جهت تهیه ی برنج های هاشمی ما با شماره ی 3232527-0912 تماس حاصل فرمایید.

 

 

محل کشت و برداشت برنج هاشمی:

همانگونه که گفته شد این نوع برنج توسط فردی به نام یوسف هاشمی برای اولین بار در استان گیلان و شهرستان فومن کشت و برداشت شد.در حال حاضر هم این برنج در سراسر این استان در حال تولید است اما در شهرستان های فومن،لاهیجان،املش و لنگرود به وفور یافت شده و همواره جزو بهترین ها می باشد.

 

انواع برنج هاشمی:

شاید در نگاه اول تصور کنید که برنج های هاشمی گیلان فقط یک نوع بوده در صورتی که به دو نوع گرم و سرد تقسیم می شوند که در توضیحاتی کوتاه باید گفت که برنج های نوع سرد طبق تجربیات کشاورزان خوشمزه تر بوده و طرفدار بیشتری دارد.

 

کلیپی کوتاه از مراحل برنجکاری:

در ادامه میخواهیم کلیپی کوتاه از مراحل برنجکاری نمایش دهیم که در آن بذر برنج رو در قسمتی از شالیزار میکارند.البته قبل از آن در آب خیس می کنند و گرما به آن می دهند تا جوانه بزند.همچون سبزه ی عید.

 

سپس بعد از کاشتن بذرها،چوب هایی را به صورت هلالی شکل به طوری که تمام شالیزار را در بر گیرد قرار می دهند.حال روی چوب ها پلاستیک کشیده تا بذرها در دمایی همچون گلخانه قرار گیرند.بعد از آنکه سبز شد و به حدی از رشد رسید.آنرا در سراسر شالیزار می کارند.

جمع بندی:

به عنوان جمع بندی و نکات پایانی در مورد برنج هاشمی گیلان باید خدمتتان عرض کنیم که این نوع برنج گرانترین و خوش مزه ترین برنج این استان بوده و طرفدار بسیار زیادی در سراسر ایران دارد.اما این نکته را هم باید در جریان باشید که برای تشخیص برنج خوب هاشمی یکسری نکات از جمله ترک نداشتن دانه های آن،یکدست بودن آن،رنگ آن،عطر و بوی آن و.. را باید در نظر گرفت.

 

اگر این نکات را رعایت فرمایید بدون شک میتوانید یکی از بهترین برنج های ایران را میل کنید.جهت خرید برنج ایرانی خوب میتوانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید.

0912-3232527

  نظرات