جاذبه های مذهبی گیلان

جاذبه های مذهبی گیلان; معرفی بهترین دیدنی های مذهبی در گیلان

جاذبه های مذهبی گیلان

همانطور که از عنوان وبسایت پاپوکالا گویاست،قصد این مجموعه معرفی استان ها به علاوه ی محصولات آنهاست که در این مقاله قصد معرفی جاذبه های مذهبی گیلان را داریم.در مقالات قبلی به کرات گفته شده است که گیلان به دلایل زیادی برای مسافرت به این استان وجود دارد که مهم ترین آنها غذای شمالی،جاذبه های دیدنی و آب و هوای آنجاست.یکی از دیدنی های مورد علاقه ی این منطقه، جاذبه های مذهبی گیلان که شامل بقعه ها،مساجد و مکان های مذهبی هستند، می باشد که در ادامه تمامی این موارد را معرفی خواهیم کرد.

 

پیشینیه تاریخی،فرهنگی و مذهبی گیلان

نام گیلان برگرفته از واژه ی گیل،یکی از اقوام باستانی ساکن استان گیلان است.پیش از ورود آریایی ها به ایران،سرزمین گیلان،مسکن اقوامی مانند گیل ها،دیلمی ها،کادوسیان،آماردها،کاسپیان،کاسی ها،سکاها و.. بوده است.

 

گیلانیان و دیلمی ها مردمی دلیر،آزاده و مستقل بوده اند که هرگز در مقابل بیگانگان سر خم نکرده اند.آثار و اشیایی که از کاوش های باستان شناسی در مناطق مختلف گیلان به دست آمده اند،بیانگر آن است که در هزاره های اول و دوم قبل از میلاد،گیلان دارای هنر و تمدنی شکوفا بوده و سه منطقه تالش،رودبار و املش مرکز این تمدن ها بوده است.

 

گیلان در عصر قاجار از مراکز پر رونق اقتصاد و تجارت به شمار می رفته و مرکز ارتباط ایران با ممالک اروپایی و دروازه تمدن و پل ارتباط ایران با روسیه و اروپا بوده است.

در عصر مشروطیت،گیلان از نادر مناطقی بوده است که به پشتیبانی از آزادی خواهان آذربایجان علیه حکومت استبدادی محمد علی شاه قیام کرده است که در نتیجه تهران را فتح نموده و به سلطه محمد علی شاه پایان داده است.در سال 1293 خورشیدی،نهضت پر خروش جنگل به رهبری میرزا کوچک خان علیه قوای بیگانه شکل گرفت و پس از هفت سال مبارزه به شکست انجامید و رهبر آن به شهادت رسید که پیشنهاد میکنیم داستان میرزا کوچک خان جنگلی را که در وبسایت ما منتشر شده است،مطالعه بفرمایید.

 

معرفی دیدنی ها و جاذبه های مذهبی گیلان:

حال نوبت آن است تا به معرفی جاذبه های مذهبی گیلان بپردازیم.پیشنهاد میکنم تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.قبل از آن بهتر است تا اطلاعات کاملی هم درمورد فهرست شهرستان های استان گیلان به دست آورید.

 

1-بقعه سلیمان داراب رشت

اولین بقعه ای که میخواهیم در بخش جاذبه های مذهبی گیلان معرفی کنیم،بقعه ی سلیمان داراب رشت است که در چنوب باختری شهر رشت واقع شده است.این زیارتگاه آرامگاه عارفی به نام سلیمان دارابی رشتی است.سلیمان داراب از قدیمی ترین بقاع متبرکه ی رشت و محل زیارت بسیاری از مردم است.هم چنین آرامگاه میرزا کوچک خان رهبر نهضت جنگل و نیز گروهی از شاعران و هنرمندان گیلانی در این مکان قرار دارد.

 

2-بقعه خواهر امام

بقعه خواهر امام در محله ای به همین نام از دو خیابان فرعی با خیابان مطهری و خیابان شریعتی شهر ارتباط دارد و در محدوده ی ساغری سازان و زرجوب قرار گرفته است.به باور مردم رشت،این بقعه متعلق به خواهر امام هشتم علی بن الرضا (ع) است.هم چنین یکی از جاذبه های دیگر این مکان مذهبی این است که در اطراف و حاشیه ی این امام زاده مرکز فروش اجناس کهنه و دست دوم است.

 

3-بقعه دانای علی

این آرامگاه که سومین بقعه از بخش معرفی جاذبه های مذهبی گیلان است،متعلق به دانای علی از عارفان بزرگ گیلان است که به باور مردم رشت دارای کراماتی همچون ((طی الارض)) بوده است.در سال 1372 این بقعه مرمت و بازسازی شد و در سال 1375 ضریح فعلی آن از چوب،برنج،مس،نقره و طلا ساخته شد و جایگزین ضریح قبلی گردید.

 

4-بقعه آقا سید ابراهیم

بقعه آقا سید ابراهیم فرزند موسی کاظم (ع) در محله ی بادی الله رشت واقع شده است.

 

5-بقعه آفخرا

بقعه آفخرا یا مزار سید فخر الدین بن سید ابوالقاسم از نوادگان اما زین العابدین (ع) در محله ی آفخرای رشت واقع شده است.

 

6-بقعه سید ابوالقاسم

این زیارتگاه که در محله ی سید ابوالقاسم واقع شده است به باور اهالی آن منطقه ایشان از فرزندان موسی بن جعفر (ع) می باشند.

 

7-بقعه بی بی زینب

این زیارتگاه یکی دیگر از جاذبه های مذهبی گیلان است که در محله ی بی بی زنیب واقع می باشد.در این محل درختی وجود دارد که آق بی بی زینب نام دارد و یکی از زیارتگاه های زنان نازا به شمار می آید.این بقعه بعد از انقلاب اسلامی توسط اداره اوقاف و امور خیریه گیلان،دارای اتاق و ضریحی آهنین شده است.

 

8-بقعه سید رقیه

این بقعه هم از دیگر جاذبه های مذهبی گیلان است که به عنوان یکی از نوادگان امام هفتم در بین باور مردم قرار گرفته است.قبلا در این مکان،درختی کهنه سال بوده که در شب های جمعه در کنارش شمع روشن میکردند و دخیل می بستند و حاجت می طلبیدند.پس از انقلاب در جایگاه آن آرامگاهی ساختند و مسجدی نیز در جوارش قرار داده شد.

 

9-بقعه میر نظام الدین

این بقعه منسوب به سالکی است که آن مکان را برای چله نشینی انتخاب نموده و لذا پس از مرگ وی مکان زندی او به صورت بقعه درآمده است.در کنار بقعه اتاق دیگری برای چله نشینی ساخته اند و به احترام چله نشینان،این ناحیه را چله خانه نامیدند.

 

10-بقعه استاد ابوجعفر

این آرامگاه در مرکز شهر رشت قرار دارد و در محل شهرداری فعلی در داخل حیاط پشت شهرداری واقع شده است.این آرامگاه از قدیمی ترین زیارتگاه های مردم رشت است.در سال های اخیر سنگ قبر بقعه را مرمت کرده اند که در حیاط شهرداری رشت در معرض دید است.

 

نام مساجد قدیمی و دیدنی

جاذبه های مذهبی گیلان

در بخش آخر هم میخواهیم فقط اسامی مساجد قدیمی و دیدنی رشت را نام ببریم که در طی مقاله ای دیگر در بخش اخبار و مقالات حتما توضیحاتی کامل در مورد هریک می دهیم.

 

 • مسجد صفی  (مسجد سفید)
 • مسجد جامع رشت
 • مسجد ساغری سازان
 • مسجد جامع سمیع
 • مسجد کاسه فروشان
 • مسجد گلشن
 • مسجد زرگرها
 • مسجد بادی الله
 • مسجد حاجی صمد خان
 • مسجد حسن (صالح آباد)
 • مصلای رشت

 

جمع بندی:

همانگونه که گفته شده است در جای جای گیلان زیبایی و مناطق شگفت انگیز یافت می شود.از غذای گیلانی ها گرفته تا محصولات گیلان،صنایع دستی،آثار هنری،شهرهای زیبای گیلان،آب و هوا،مناطق دیدنی و غیره که شاید یکی از پرطرفدارترین این زیبایی ها دیدن از جاذبه های مذهبی گیلان است که در طی این مقاله آنها را معرفی کردیم.

  نظرات