قیمت برنج

علل های مختلف تاثیر گذار در قیمت برنج

در این مقاله میخواهیم به بررسی دقیق قیمت برنج در بازار ایران و اقتصاد کنونی بپردازیم.پس ما را تا پایان مقاله همراهی بفرمایید.از گذشته های دور ( انسان های اولیه و خلقت اولین انسان ) تاکنون برنج ،جزء نیازهای حساس و بسیار ضروری بشر محسوب می شود. در حقیقت برنج ایرانی یک نوع نیاز ذاتی است که چناچه برای ما ایرانی ها البته تمام مردم جهان تامین نشود بقا دچار مشکل می شود. بنابراین غذا نیازی است که بقا و ادامه حیات ما به آن وابسته است. این نیاز با افزایش رو به رشد جمعیت روز به روز بیشتر خودش را نشان می دهد و متاسفانه در گوش و کنار جهان روزانه افراد بسیاری بر اثر همین کمبود غذا دچار مشکلات فراوان و در نهایت دچار مرگ می شوند.حال اگر نگاهمان را از حالت جهانی متمرکز به داخل کشور بکنیم و این وضعیت را با معیار داخلی بسنجیم متوجه می شویم که وضعیت داخلی نیز نمونه ای از همان جهان کنونی است.

قیمت برنج

فقط یکبار برنج هاشمی ما را امتحان کنید!

0912-3232527

در ادامه چه خواهیم داشت!

  • نقش دولت در قیمت برنج
  • اشتباهات رایج در قیمت برنج
  • تاثیر مصرف این ماده غذایی
  • نتیجه گیری و سخن آخر

 

با این حال غلات مهمترین قسمت سبد غذایی هر خانواده ای را تشکیل می دهد که بعد از نان، برنج در آن رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در حقیقت برنج هاشمی گیلان خواسته یا ناخواسته تبدیل به غذای اصلی ما ایرانیان شده است. شاید علت های مختلفی چون، بومی بودن این محصول، سابقه تاریخی آن و خوشمزگی و غنی بودن آن و … را بتوان دلیل این محبوبیت دانست.

 

با این حال  آن چیزی که در این مقاله برای ما مهم می باشد بررسی قیمت برنج و عوامل تاثیر گذار روی آن می باشد. در حقیقت قصد ما این است که یک محصول پر مصرف که در ایران نیز تولید می شود و می توان گفت به نوعی در آن خودکفا نیز هستیم، را از نظر قیمتی بررسی کنیم و ببینیم چرا قیمت برنج، یک نوع برنج ایرانی خوب باید در رده محصولات گران قیمت قرار بگیرد و مردم را برای خرید آن دچار مشکل کند. در این بررسی به نتایج جالب توجه خواهیم رسید از این رو با ما همراه باشید تا همراه یکدیگر بیشتر با قیمت برنج و عوامل موثر آن آشنا شویم.

 

 

نقش دولت در قیمت برنج

یک رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا در دنیای اقتصاد این است که هر چه تقاضا زیاد باشد و عرضه کم باشد قیمت زیاد می شود و هرچه عرضه زیاد باشد و تقاضا کم باشد، قیمت کاهش پیدا می کند.

 

حال اگر عرضه و تقاضا در یک سطح باشند و چندان تفاوتی با یک دیگر نداشته باشد قیمت واقعی محصول مشخص می شود و این بهترین حالت در تعادل بازار می باشد. در حقیقت وظیفه دولت نیز همین است که به روش های مختلفی عرضه و تقاضا را در هر محصول، بخصوص محصولات مهم و ضروری دچار یک نوع تعادل بکند.

 

حال با این پیش فرض به داستان قیمت برنج نگاهی کنیم. برنج با وجود این که یک محصول پر مصرف و جزو پرطرفدارترین محصولات گیلان محسوب می شود اما متاسفانه قیمت برنج این حس را به آدم القا می کند که شاید این محصول و این غذا یک غذای اعیانی و شاهانه می باشد و نه یک غذای روتین و مورد نیاز مردم. دولت اولین و مهمترین علت این افزایش قیمت برنج را در کم بودن عرضه و زیاد بودن تقاضا دید.

 

از این رو تصمیم گرفت برنج های  خارجی دسته چندم را به میزانی که کسری عرضه جبران شود وارد ایران کند تا از این طریق قیمت برنج را کنترل کند. این اقدامی معمول و رایج در دول مختلف برای جبران و کنترل قیمت می باشد. اما چرا نتیجه چندان درست نبود و شاید بتوان گفت قیمت برنج نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش نیز پیدا کرد و این افزایش بدین شکل بود که اگر قیمت برنج داخلی 20 تومن بود قیمت برنج خارجی 10 محسوب می شد.

 

برنج خارجی بعد از وارد شدن و پیدا کردن جای خود در بازار دچار افزایش قیمت شد و فرضا به 15 رسید. از این رو ناخودآگاه قیمت برنج داخلی را به سمت بالا هل داد و قیمت برنج داخلی 25 شد. چرا این چنین شد؟ ساده اس. چون دولت در یک مرحله اشتباه بزرگی مرتکب شد. در ادامه می خواهیم بیشتر از این اشتباه دولت صحبت کنیم. چرا که قیمت برنج بیشتر از آن که در اختیار مصرف کننده یا تولید کننده باشد در اختیار دولت می باشد.

 

جهت خرید اینترنتی برنج هاشمی میتوانید از طریق شماره تماس و وبسایت ما اقدام نمایید…

قیمت برنج

اشتباه دولت در قیمت برنج

اما دولت که بر اساس اصل ساده اقتصاد درست عمل کرده، بنابراین باید قیمت برنج کنترل می شد و این محصول بدون ضرر برای تولیدکنندگان و کشاورزان با قیمت معقول و حتی پایین تر در اختیار مردم قرار می گرفت. اما چرا این چنین نشد؟

 

در حقیقت اشتباه اصلی دولت در یک حرکت ساده اما بسیار تاثیر گذار بود. دولت بجای این که خود وارد کننده باشد و خود با کنترل خود برنج را وارد کند آن را به بخش خصوصی داد و شرکت های خصوصی که پیش از آن نیز به شکل محدود تری در این زمینه فعالیت داشتند دست و بالشان باز تر شد و توانستند برنج بیشتری وارد کنند.

 

اما دقیقا اشتباه همینجا بود که چون این واردات برای شرکت های خصوصی بود اصلی ترین عامل تعیین کننده قیمت برنج نیز همین شرکت ها بودند. این شرکت ها نیز طبق اصل اقتصاد به دنبال سود هستند. در حقیقت دولت بخاطر این که در اذهان عمومی مقابل کشاورزان داخلی قرار نگیرد و خود را همراه آن ها نشان دهد در کاری که برای تعادل اقتصادی انجام می داد کفه اشتباهی را انتخاب کرد.

 

و این انتخاب اشتباه موجب شد که قیمت برنج با تاثیر شرکت های خصوصی افزایش پیدا کند. اما یک سوال اساسی مطرح می شود که چرا با افزایش قیمت برنج خارجی که کیفیت کمتری دارد باید قیمت برنج داخلی با کیفیت افزایش پیدا کند؟ این در حقیقت کار دلالان می باشد. در حقیقت افزایش قیمت برنج داخلی هیچ تاثیری بر درآمد کشاورزان ندارد و این دلالان هستند که می توانند به راحتی بازار را تحت تاثیر قرار دهند.

 

در حقیقت این دلالان نه برای گرفتن سود از مابه تفاوت در بازار فروش با قیمت برنج در سر زمین که برای کار دیگری در این عرصه حضور فعال دارند. در حقیقت اگر قیمت برنج داخلی چندان افزایش پیدا نکند، افزایش قیمت برنج های خارجی هیچ توجیهی نخواهند داشت و این دقیقا به ضرر وارد کنندگان برنج خارجی می باشد. در حقیقت اگر قیمت دلار نیز در این واردات تاثیر داشته باشد اما اگر نتواند از لحاظ کیفیت با برنج داخلی رقابت کند در اصل محکوم به شکست می باشد. از این رو تنها راه رقابت این برنج ها با برنج داخلی در تفاوت قیمتی آن می باشد.

 

 

الگوی مصرف و تاثیر آن در قیمت برنج

اما دولت و سود واردکنندگان گرچه یک عامل بسیار مهم در افزایش قیمت و وضعیت حال حاضر انواع برنج ایرانی می باشد اما تنها عامل نیست. یک عامل مهم دیگر در این وضعیت و تاثیر گذار بر قیمت برنج الگوی مصرف مردم می باشد. در حقیقت یک الگوی مصرف درست الگوی مصرفی است که هر چیزی را در آن دخیل بتوان کرد و به نوعی از نظر اقتصادی نیز صرفه داشته باشد.

 

این سخن بدین معنا نیست که باید برای خوردن خساست به خرج داد و به خود زجر داد. سخن اینجاست که باید دید آیا می توان با قیمت برنج محصولی بهتر و با همان کیفیت غذایی خرید که با صرفه تر باشد یا خیر. این سخن نه برای ترغیب شما به خرید برنج می باشد و نه برعکس. بلکه سخن اینجاست که به علت این که این غذا جزئی از تاریخ و فرهنگ ما شده است قیمت برنج چندان تاثیری روی الگوی مصرف ما نمی گذارد.

 

این را سودجویان خوب می دانند از این رو سعی در کسب سود بیشتر می کنند. در اصل وقتی قرار است به هر قیمتی برنج خریده شود بنابراین چرا این قیمت افزایش پیدا نکند؟ از این رو شاید به ذهنتان این منظور برسد که باید خوردن برنج را کم کنیم و یا آن را از سبد غذایی خانواده کم کنیم. اما این یک سخن اشتباه و یک برداشت سطحی از منظور ما می باشد.

 

در حقیقت از دهه پنجاه که حقوق غالبیت جامعه افزایش چشمگیری داشته مردم به سمت این محصول رفته اند و تا امروز یک پایه ثابت سفره های ایرانی می باشد.

 

اما این نکته را نیز باید قبول کرد که کاشت برنج جزو سخت ترین کارها در دنیا محسوب می شود و این کار تنها در بخشی از کشور به شکل متمرکز در حال انجام است و می توان به آن لفظ انحصاری را داد. حال این ها را که کنار یکدیگر بگذاریم به این نتیجه میرسیم که قیمت برنج چندان بیش از اندازه نیز نبوده است اما افزایش هایی که سود آن هیچ گونه عاید کشاورزان نمی شود بسیار ظلم بزرگی است و این یک دزدی آشکار می باشد.

 

قیمت برنج

راه حل پیشنهادی

ما در کل این متن شروع به بررسی انواع دلایل اصلی و مختلف کردیم. از طرف دیگر این سخن را نیز قبول کردیم که هیچ گونه نمی توان پیشنهاد داد که این محصول پر مصرف غذایی از سبد خانواده کنار گذاشته شوند. از این رو چه باید کرد؟ پول را فدای کیفیت کرد و با کیفیت را فدای قیمت بالای آن؟

 

علم اقتصاد امروز یک مبحث جدید را وارد بازار تجارت کرده است و آن این نکته ظریف و بسیار مهم است که میزان سود شما از فروش هر محصول مهم نیست بلکه میزان فروش شماست که می تواند موفقیت شما را تضمین کند. به طور خلاصه این جمله می خواهد این مفهوم را برساند که سود کم در فروش زیاد بسیار بهتر و عاقلانه تر از فروش کم با سود زیاد است.

 

این سخن را برخی از فروشنده ها به خصوص فروشنده های اینترنتی در زمینه فروش محصولات مختلف از جمله برنج شنیدند و سعی کردند که آن را پیاده کنند. از این رو تقریبا می توان گفت به شکل نامحسوسی پای دلالان از این ماجرا در حال خط خوردن می باشد. در حقیقت فروشنده ای اگر بخواهد این سخن را رعایت کند و سود خود را کم کند به ناچار باید هزینه های مختلف و متحمل بر روی محصول را کم کند و تا می تواند محصول را به قیمت واقعی آن تهیه کند.

 

از این رو معمولا این گونه افراد دلال را کنار زده و خود مستقیم با کشاورز وارد مذاکره می  شوند و این باعث می شود که هزینه اضافی به میزان چشمگیری کاهش داشته باشد و این یعنی سود کمتری روی آن می آید.

 

از طرف دیگر فروشگاه های اینترنتی چون هزینه مغازه و … ندارند این سود خالص تر می باشد و البته که شما باید پول حمل و نقل را جدا پرداخت کنید و در این داستان این موضوع دخالت ندارد.  با این حال می توان گفت که این نوع فروشگاه ها و این ایده اقتصادی به نوعی راه نجاتی را در این میان برای ما باز کرده است تا از این بن بست و این تناقض که در آن گرفتار شده ایم نجات پیدا کنیم.

 

 

سخن آخر و نتیجه گیری در قیمت برنج

شاید شما در ابتدای این مقاله انتظار داشتید که درباره قیمت انواع برنج و ویژگی های مختلف آن صحبت کنیم. اما این ها سخنانی است که اولا در سایت های مختلف وجود دارد و در ثانی در وضعیت اقتصادی ایران که قیمت ها روز به روز در حال نوسان می باشد نوشتن و گفتن قیمتی خاص تقریبا غیر ممکن است که اگر این چنین نیز کنیم اعتبار مقاله خود را زیر سوال می بریم و آن را به مرور بی استفاده می کنیم.

 

از این رو ما سعی کردیم در این مقاله سخنی اساسی و مهم بزنیم و به دنبال علت و معلول و راه حل آن باشیم. امیدواریم در  این مسیر توانسته باشیم اصل داستان را به خوبی بیان کرده باشیم و راه حلی که داده باشیم مفید باشد. در حقیقت شاید مغازه دارهایی هم پیدا شود که سود کمی را به بهای فروش بیشتر تحمل کند اما این جزء اتفاقات نادر محسوب می شود.

 

برنج ایرانی خوب

 

اما فروشگاه های اینترنتی به دلیل این که مشتری خود را از تمام ایران دارد تقریبا می تواند فروش بالایی برای خود تضمین کند.

 

گاهی این فروش بالا آنقدر برای آن ها مهم می شود که از سود خود چشم پوشی می کنند و دست به کاری شجاعانه می زنند و آن دادن تخفیف های مختلف و یا آپشن هایی چون بازپس گیری محصول و رایگان بودن هزینه حمل و نقل و … این ها همه بخاطر جذب حداکثری خریدار و مشتری است و این جذب به حدی اهمیت دارد که می توان به خاطر آن تا مدتی از سود چشم پوشی کرد.

 

  نظرات