مرباهای شمال

لیست انواع مرباهای شمال :

در سری مقالات و آموزش های غذای گیلانی به انواع غذاهای شمال،ترشیجات گیلان و .. پرداخته ایم. این بار میخواهیم لیستی از انواع مرباهای شمال را برایتان گردآوری کرده و از خواص و طرز تهیه ی آنها با شما صحبت کنیم. بنابراین در ابتدا قصد داریم تا لیستی از پرطرفدارترین انواع مرباهای شمال را برایتان بیاوریم و سپس در ادامه هر یک را توضیح دهیم.

مرباهای شمال

پر خاصیت ترین و پر طرفدارترین مرباهای شمال:

 • مربای بهار نارنج
 • مربای شقاقل
 • مربای پرتقال
 • مربای به
 • مربای تمشک
 • مربای بالنگ

 

مقدمه ای از مرباهای گیلان:

سه وعده ی غذایی جزو جدانشدنی و همیشگی زندگی آدمی بوده و در تمامی روزهای زندگی اش بایستی این سه وعده را حتما رعایت کند.اما بارها از پزشکان و متخصصان حوزه ی تغذیه شنیده ایم که چنانچه از سه وعده ی غذایی یکی از آنها حذف گردد اتفاق خاصی نیفتاده و حتی بعضا آنرا مفید و الزامی برای بدن میدانند.

مثلا بارها دیده ایم که افراد چاق برای لاغر شدن خویش وعده ی شام را کنار گذاشته و یا بسیار کم میل می کنند.یا افراد شاغل مخصوصا در اداره جات بسیار اتفاق افتاده است که وعده ی ناهار خود را به دلیل مشغله ی کاری حذف کرده و میل نمی کنند.

البته این را در همینجا خدمتتان عرض کنیم که اینکار اصلا درست نبوده و از نظر پزشکان تغذیه به مرور می تواند آسیب های جدی را برای این افراد در پی داشته باشد. اما با این وجود هستند کسانی که این وعده ها را از خود دور می کنند و بعضا میوه،کیک و شیرینی جات را جایگزین میکنند.

مرباهای شمال

اما سوال من این است که کدام پزشک نخوردن صبحانه را توصیه کرده و نخوردن آن را بی تاثیر در بدن انسان می داند؟ جواب این است هیچ کس.

بله دوستان هیچ شخصی نخوردن صبحانه را نمی تواند برای بدن مفید بداند و همه ی افراد جهان،چه متخصص و چه غیر متخصص خوردن صبحانه را بسیار تاثیر گذار در زندگی روزمره ی ما میدانند.صبحانه بایستی کامل،آرام و مقوی میل شود.چرا که مهم ترین و تاثیرگذارترین وعده ی غذایی ما صبحانه است.

حال در اینجا سوالی پیش می آید. با توجه به اهمیت خوردن صبحانه و توصیه ی شدید پزشکان به این امر،بایستی از چه چیزهایی استفاده کنیم تا این مهم را رعایت نماییم!

در جواب باید بگوییم که برای صبحانه بهتر است از مواد مغذی مانند گردو،عدسی،شیر،تخم مرغ،نان سبوس دار،پنیر کم چرب،یک لیوان نوشیدنی مانند آب پرتقال، چای و یک مواد شیرین که بتواند قند شما را در طول روز حفظ کند.به همین دلیل ما تصمیم داریم تا طرز تهیه،مواد لازم،خواص بهترین مرباهای شمال را برایتان توضیح دهیم.

 

لیست انواع مرباهای شمال + طرز تهیه:

در ادامه نوبت توضیحات کامل در مورد هریک از مرباهاست. اما قبل از آن بهتر است این نکته را بدانیم که انواع مرباهایی که در استان گیلان تهیه میشوند مانند مربای پرتقال،مربای به،مربای تمشک(ولش)،مربای نارنج و مانند این ها معمولا از مرباهای محلی گیلان بوده و به علت لطافت آب و هوای گیلان،این میوه ها و در نتیجه مرباها بسیار خوش عطر و خوش طعم می شوند.هم چنین از این میوه ها علاوه بر تهیه ی مربا،شربت هم تهیه میگردد که بسیار گوارا و مفید است.

 

1-مربای پرتقال

مواد لازم جهت تهیه ی مربای پرتقال:

پرتقال پوست کلفت (6عدد) – شکر (2 کیلوگرم) – قند (1 کیلوگرم) – جوهر لیمو (به اندازه یک نخود)

طرز تهیه ی مربای پرتقال:

برای تهیه ی این مربا در اولین قدم بایستی پرتقال ها را در یک ظرف آب سرد قرار داده و آنرا به مدت 48 ساعت در هوای آزاد قرار دهید که پیشنهاد میشود در این مدت بهتر است چندباری آب آنرا عوض کنید.بعد از دو روزی که پرتقال ها در آب سرد ماندند،بایستی در گام بعدی پرتقال ها را بجوشانیم.

برای این امر بهترین روش این است که پرتقال ها را در آب جوش بریزید تا چند دقیقه ای بماند،سپس پرتقال ها را در صافی بگذارید و دوباره آب را جوش آورید و بازهم پرتقال ها در آن قرار دهید.

مرباهای شمال

بهتر است این کار را چندین بار تکرار کنید تا کاملا پوست پرتقال نرم و پخته شود.حال دو کیلوگرم شکر را با سه لیوان آب و جوهر لیمو را ترکیب کرده و می جوشانیم.در قدم بعدی روی پرتقال ها را دو چاک به فرم بعلاوه میزنیم و حرارت را ملایم کرده تا پرتقال ها با شکر آهسته بجوشند و قوام بیایند و پس اینکه به قوام رسید،مربای شما آماده است.


 

2-مربای بهار نارنج

مواد لازم جهت تهیه ی مربای بهار نارنج:

بهار تازه چیده (1 کیلوگرم) – شکر (1 کیلوگرم) – آب لیمو (2 قاشق غذاخوری)

طرز تهیه مربای بهار نارنج:

مربای بهار نارنج یکی از لطیف ترین مرباهای شمال است که باید شکوفه نارنج (بهار نارنج) را بعد از چیدن بلافاصله برای طبخ آماده نمود.پره های بهار نارنج را در آب سرد میریزیم و در یک روز چندین بار آب آنرا عوض میکنیم.

حال در ظرفی آب ریخته و به جوش می آوریم و پس از به جوش آمدن،بهار نارنج ها را ربع ساعت در آن قرار میدهیم تا بجوشد.حال مانند مربای پرتقال عمل کرده و این کار را چندین بار تکرار میکنیم یعنی بهار نارنج را میجوشانیم به مدت یک ربع و سپس آب را عوض کرده و دوباره ..

مرباهای شمال

پس از این کار دوباره بهار نارنج ها را در آب سرد ریخته تا با این کار تلخی اش به مقدار زیادی از بین برود.آنگاه شکر را با آب به قوام می آوریم. در مرحله ی آخر بهار نارنج ها را که در آب سرد قرار داده بودیم برداشته و با شکر و آبی که به قوام رسیده اند میجوشانیم.

 

توجه فرمایید که در این مرحله بایستی آب لیمو را هم اضافه کنیم.زمانی که مربا به غلظت معمولی و میانگین رسید کار تمام شده است. فقط به عنوان نکته ی پایانی باید خدمتتان عرض کنیم که این مربا را در ظرفی سربسته و محکم قرار داده و در یخچال میگذاریم.


 

3-مربای شقاقل

مواد لازم جهت تهیه ی مربای شقاقل:

شقاقل (1کیلوگرم) – شکر (1کیلوگرم) – گلاب (یک قاشق غذاخوری) – هل (به مقدار کافی) – جوهر لیمو (به اندازه ی یک نخود)

طرز تهیه ی مربای شقاقل:

قبل از آنکه طرز تهیه ی مربای شقاقل را خدمتتان عرض کنیم،جالب است بدانید که شقاقل خواصی همچون بازکننده ی انسداد مجاری عروق،افزاینده میل جنسی و برای گرم نمودن معده،کلیه و کبد را دارد.

جهت تهیه ی آن بایستی آنرا در آب سرد به مدت دو روز قرار دهیم تا به خوبی پوست آنها نرم شود.حال در گام بعدی با یک کارد تیز پوست آنرا کنده و تمیز می کنیم و آنها را به اندازه ی دلخواه می بریم و دوباره در آب سرد قرار می دهیم.

مرباهای شمال

حال بازهم آب را به جوش آورده و شقاقل ها را در آن ریخته تا به مدت نیم ساعت به جوش آید.زمانی که شقاقل ها کاملا پخته و نرم شد (برای بهتر پخته شدن می توانید چندین بار عمل جوشاندن شقاقل ها را تکرار کنید) ، در ترکیب شکر و جوهر لیمو که آنرا با آب ترکیب کرده و میگذاریم تا به قوام برسد،میریزیم.

 

بنابراین شقاقل های پخته شده را با شکر و جوهر لیمو با آب به جوش آمده با حرارت کم میگذاریم تا آهسته به غلظت مناسب ما برسد و در آخرین مرحله زمانی که حاضر شد،گلاب و هل کوبیده شده را به آن اضافه کرده و در ظرفی قرار میدهیم و درون یخچال می گذاریم.


 

4-مربای تمشک (ولش)

مواد لازم:

تمشک (1کیلوگرم) – شکر (1کیلوگرم) – گلاب (یک قاشق غذاخوری) – جوهر لیمو (به اندازه ی یک نخود)

طرز تهیه ی مربای تمشک:

تمشک یا ولش یک میوه ی جنگلی است که در گیلان به وفور می روید که بوته ی آن بسیار بزرگ با تیغ های فراوان است که چیدن آنها آسان نبوده و همواره یکی خوشمزه ترین و پرطرفدارترین مرباهای شمال به حساب می آید.

مرباهای شمال

تمشک ها را چیده و به دلخواه خودتان آنها را بشویید. سپس ولش ها را در ظرفی لعابی میریزیم و شکر را روی آن می پاشیم و می گذاریم تا چند ساعت بماند.سپس ظرف را در آتش تند قرار داده تا به خوبی به جوش آید (نیم ساعت کافی است).

در مرحله ی پایانی گلاب و جوهر لیمو را میریزیم و یک جوش دیگر که زد،بر میداریم و میگذاریم تا سرد شود. حال مربای آماده شده را در شیشه ریخته و در جای خنک نگه میداریم.


 

5-مربای به

مواد لازم:

میوه ی به (3 کیلوگرم) – شکر (2/5 کیلوگرم) – آب لیمو (2 قاشق غذاخوری) – هل (1 قاشق مرباخوری)

طرز تهیه ی مربای به:

در اولین قدم باید پوست به را کنده و آنرا به طور دلخواهتان برش داده و قسمت سفت وسط به را در بیاورید و نهایتا در ظرفی با آب سرد قرار دهید تا سیاه نشود.حال بعد چند ساعت آنرا از آب سرد در آورده و در ظرفی میگذاریم.

مرباهای شمال

حال نوبت آن است تا میوه های به را بجوشانیم. برای اینکار بایستی آب را طوری بریزیم که روی به را بگیرد. در این مرحله شکر را اضافه نموده و با حرارت ملایم میگذاریم به جوش آید تا کامل بپزد.توجه فرمایید که بهتر است 2 الی 3 ساعت بجوشد و مربا زمانی آماده می شود که به رنگ قرمز را بخود بگیرد.


 

6-مربای بالنگ

مواد لازم:

بالنگ متوسط (2عدد) – شکر (1/5 کیلوگرم) – جوهر لیمو (2گرم) – گلاب (2 قاشق سوپ خوری) – هل (1/2 قاشق چای خوری)

طرز تهیه ی مربای بالنگ:

قبل از آنکه در مورد یکی دیگر از مرباهای شمال که بالنگ نام دارد صحبت کنیم،بهتر است تا با این میوه آشنا شوید.بالنگ یا بادرنگ جزو مرکباتی هستند که در شمال کشور به عمل می آیند که البته بادرنگ میوه اش کشیده تر،معطر تر و بلندتر از بالنگ است که در شمال کشور بیشتر برای تهیه ی مربا از آن استفاده می شود.

جهت تهیه ی این مربا بهتر است تا بالنگ ها پوست کنده و قطعه قطعه کرده (بصورت مربعی یا مستطیلی) و به مدت 24 ساعت در آب سرد قرار دهیم بهتر است برای خوشمزه تر شدن مربا دو روز در آب سرد بماند. البته این نکته را فراموش نکنید که در طی این دو روز آب باید چندین بار عوض شود.

حال در گام دوم مقداری آب را به جوش می آوریم و بالنگ ها را در آن میریزیم تا پخته و نرم شود.پس از پخته شدن آنها را برداشته و در یک پارچه ی سفید میگذاریم تا کاملا آب آنها برود.

مرباهای شمال

حال شکر با آب را جوش می آوریم و کمی که جوشید بالنگ ها را به مدت نیم ساعت درون آن ریخته و با حرارت کم میگذاریم تا بپزد.مربا را دو سه روزه میگذاریم تا در ظرف بماند.

 

در مراحل پایانی دوباره بالنگ ها را جدا کرده و شیره را میگذاریم تا یک ربع دیگر به جوش آید.بالنگ را در شیره میگذاریم و جوهر لیمو،هل و گلاب را اضافه میکنیم و در یک شیشه ی دهن گشاد میریزیم و در محل خنک قرار می دهیم.پس از خنک شدن،مربای شما آماده است.

 

جمع بندی:

همانگونه که در بالا گفته شد صبحانه و مربا جزو جدا نشدنی ماست و با توجه به اهمیت موضوع صبحانه خوردن بایستی در خوردن خوراکی هایمان دقت لازم را داشته باشیم. چرا که به گفته ی یکی از پزشکان آلمانی این خوراکی های ماست که عمر ما را تعیین میکند بنابراین در انتخابش باید دقت نماییم.

 

با این وجود بهتر نیست به جای خوردن مرباهایی که طریقه ی ساخت آنها را نمیدانیم،مربای خانگی با دست پخت خودمان را میل کنیم؟ به عنوان سخن آخر چنانچه مربایی خارج از لیست مرباهای شمال که در بالا گفته شد را میدانید،در پایین همین صفحه برای ما کامنت بگذارید.

  نظرات

۴ دیدگاه برای “مرباهای شمال”

 1. نسیم گفت:

  سلام توضیحاتتون عالی بودش.فقط یه سوالی.این موادی که گفتید برای چند نفره؟ و اینکه مربای پرتقال با پوست پرتقال فرق داره یا همینیه که توضیح دادینش؟

  • نویسندگان پاپوکالا گفت:

   با سلام.متشکرم از شما.
   بله سوالی خوبی کردید این دستور پخت برای 3 الی 4 نفر هستش البته این را باید خدمتتان عرض کنیم که معمولا برای مرباها همچون وعده های غذایی تعداد افراد را در نظر نمیگیرند و به دلخواه تهیه می شود.
   در مورد سوال دومتون هم باید خدمتتان عرض کنم که مربای گفته شده،مربای پرتقال بوده و با پوست پرتقال تفاوت دارد.

 2. ژاله گفت:

  سلام اطلاعات و طرز تهیه تون عالی بود و کامل.ولی به عنوان پیشنهاد ای کاش میشد برای هر کدوم از مرباها یک کلیپ چند دقیقه ای درست کرد تا قشنگ با فیلمش کامل یاد گرفت.
  در کل مطالب سایتتونو دوست دارم و پیگیری میکنم مرسی مرسی

  • نویسندگان پاپوکالا گفت:

   با سلام خدمت شما. خیلی ممنونم از اظهار نظرتون.
   بله متشکرم از شما که پیشنهاد خوبی را داید،حتما اینکار را انجام خواهیم داد.