مساجد معروف استان گیلان

معرفی مساجد معروف استان گیلان و شهر رشت

در بخش های قبلی از دیدنی های استان گیلان،سعی کردیم تا به معرفی جاذبه های دیدنی و گردشگری این منطقه بپردازیم.در مقاله ی قبلی با جاذبه های مذهبی گیلان آشا شدید.حال میخواهیم به معرفی مساجد معروف استان گیلان بپردازیم چرا که مسجدها هم همچون دیدنی های مذهبی،جاذبه هایی داشته و بسیار پرطرفدار است.پیشنهاد میکنیم تا ما را تا پایان مقاله ی معرفی مساجد گیلان همراهی بفرمایید.

مساجد معروف استان گیلان

در ابتدا اسامی مساجد معروف استان گیلان را خدمتتان نام برده و در پایان،در مورد آنها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

 • مسجد صفی
 • مسجد جامع رشت
 • مسجد ساغری ساران
 • مسجد حاج سمیع
 • کاسه فروشان
 • گلشن
 • مسجد زرگرها
 • مسجد بادی الله
 • مسجد حاجی صمد خان
 • مسجد حسن
 • مسجد مصلای رشت
 • مسجد جامع جور شر لشت نشا
 • مسجد جامع امشه

 

 

معرفی مساجد قدیمی گیلان

همانگونه که میدانید،استان گیلان علاوه بر آب و هوا و غذای شمالی های خوشمزه اش،بسیار مناطق دیدنی و جذابی دارد که هرگز نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد.ما در این مقاله میخواهیم به معرفی مسجدهای قدیمی و معروف گیلان که در بالا به آنها اشاره شد،بپردازیم:

 

مسجد صفی (مسجد سفید)

مسجد صفی یا مسجد سفید جزو اولین مساجد معروف استان گیلان و شهر رشت است.معروفیت آن به خاطر قتل محمد باقر میرزا،معروف به صفی میرزا،فرزند و ولیعهد شاه عباس صفوی در سال 1024 ه.ق در این محل است.اما سابقه آن حتی به قبل از قتل صفی میرزا بر میگردد.چاه صفی یا چاه صاحب الزمان ،چاهی است در جنوب این مسجد که در شب های جمعه نامه هایی را که به حضرت قائم نوشته اند،در چاه می انداختند و پس از انداختن نذورات در چاه آب آنرا به عنوان تبرک می نوشیدند.

مساجد معروف استان گیلان

مسجد جامع رشت

مسجد جامع رشت در محله بازار رشت واقع شده و بنا بر روایات مشهور،از بناهای جمال پدر هدایت الله خان رشتی و به روایتی از ساخته های همسرش است.قدمت این بنا به دوران کریم خان زند می رسد.در سال 1277 ه.ق این مسجد تعمیر شده است.در این مسجد قبلا مدرسه ای هم بوده که اکنون خراب شده است.مسجد جامع رشت حدود پنجاه سال قبل دچار حریق شد و به دستور آیت الله ضیابری تجدید بنا گردید.این مسجد در سال 1383 هجری از نو تعمیر و بازسای شد.

 

مسجد ساغری سازان

مسجد ساغری سازان یا مسجد گلدسته یکی دیگر از مساجد معروف استان گیلان است که در محله ی ساغری سازان شهر رشت واقع شده است.مسجد گلدسته در سال 1204 ه.ق به دستور حاج علی تاجر شیروانی ساخته شده است و توسط آقا سید رضی رودباری،امام جمعه مسجد مرمت شده است.هشت فیل در دو ردیف در صحن مسجد قرار گرفته است.پای فیل ها در پنج ردیف کاشی به ارتفاع 95 سانتی متر است و محراب گچبری شده و آیاتی از قرآن بر آن منقوش است.

مساجد معروف استان گیلان

مسجد حاج سمیع

مسجد حاج سمیع در گذر بین ناحیه ی ساغری سازان به خواهر امام واقع شده است و دارای میدانگاهی است که در روزهای عزاداری و عاشورا محل تجمع دسته های سینه زنی می باشد.این مسجد به همت بزرگ خاندان سمیع،از مالکان رشت احداث گردیده و دارای مدرسه طلاب علوم دینی می باشد که در دوران رضا شاه به دبیرستان دخترانه شاهدخت تبدیل شده است.بعد از انقلاب این دبیرستان به مدرسه علمیه خواهران اختصاص یافت.

 

مسجد کاسه فروشان

مسجد کاسه فروشان یا مسجد آقا سید حبیب الله تولمی،یکی از بزرگترین مساجد معروف استان گیلان و شهر رشت است که در راسته ی بازار رشت واقع شده است.در جوار و پشت این مسجد،مدرسه ای دینی به نام مهدیه قرار دارد که مرکز طلاب علوم دینی است و به همت سید مهدی رودباری از روحانیون معروف شهر رشت بنا شده است.مزار و مرقد سید مهدی رودباری در قسمت شرقی مسجد کاسه فروشان قرار دارد.سنگ مرمری با ذکر اسلاف او تا حضرت خاتم النبین (ص) بروی مرقد گذاشته است.همچنین آرامگاه آیت الله ضیابری،آخرین امام جماعت مسجد در صحن همین مسجد قرار دارد.

مساجد معروف استان گیلان

مسجد گلشن

مسجد گلشن که یکی دیگر از مساجد قدیمی و شهر رشت است در میدانی کوچک در کارونسرای گلشن واقع شده است و از جمله مساجد قدیمی بازار رشت محسوب میگردد.مرحوم آیت الله بحر العلوم،امامت جماعت این مسجد را بر عهده داشته است.این مسجد قبل از انقلاب بازسازی شده است و محراب بسیار بلند آن تا زیر سقف می باشد که از سنگ مرمر سبز رگه دار ساخته شده اند.

 

مسجد زرگرها

مسجد زرگر ها هم که یکی دیگر از قدیمی ترین مساجد معروف استان گیلان و شهر رشت است که توسط احمد پوریوسف در سال 1361 محراب آن کاشی کاری شده است.نزدیک در ورودی شرقی،مزار آقا سید میر محمد شاه،فرزند امام زین العابدین علیه السلام،قرار گرفته و سقف آن لمبه کوبی شده و بام آن از سفال است.

 

مسجد بادی الله

مسجد بادی الله یا بدیع الله از محله بادی الله واقع شده و از مساجد قدیمی شهر رشت محسوب می شود.قسمتی از حوض و حیاط این مسجد در جریان احداث خیابان مطهری از بین رفته و قبر بدیع الله بانی در قسمت شمالی مسجد قرار گرفته است.تاریخ احداث این مسجد هم سال 1344 ه.ق می باشد.

مساجد معروف استان گیلان

مسجد حاجی صمد خان

مسجد حاجی صمد خان که شاید زیباترین مساجد معروف استان گیلان باشد که در شهر رشت و به سبک کلیسا ساخته شده است.چهار ستون گچبری در وسط مسجد و محرابی با گچبری بسیار بلند نمای آن را دلپذیر کرده است.این مسجد در محله ی باقر آباد رشت واقع شده است و بانی آن حاج صمد خان،تاجر شیروانی الاصل مقیم رشت بوده که موقوفاتی نیز وقف این مسجد کرده است.

 

مسجد حسن یا مسجد صالح آباد

مسجد صالح آباد که در محله ی بازارچه سبزه میدان واقع شده و از قدیمی ترین مساجد شهر رشت است.این مسجد با دارا بودن مدرسه طلاب علوم دینی،چهره های فرهنگی و علمی زیادی را تربیت کرده است.بانی اصلی مسجد،حاجی حسن آقا فرزند آقا احمد کلانتر و نوه ی حاج حسن پسر محمد علی بوده است که به ایجاد مدارس و مساجد و تکایا برای پذیرایی سوگواران حسینی رغبت داشته است.

 

طلاب این مدرسه از پیشروان راه آزادی بودند،زنده یادان میرزا کوچک خان (میتوانید مقاله ی مربوط به داستان میرزا کوچک خان را مطالعه نمایید ) ،میرزا حسین کسمایی،محمد انشایی و سید حبیب الله خان مدنی در این مدرسه تحصیل کرده اند.مسجد حسن تکیه ای داشته است که محل پذیرایی شاعرانی بوده که هرچند وقت وارد رشت می شدند و در آنجا سکونت میکردند.هم چنین این مسجد پس از حریق در سال 1341 خورشیدی بازسازی و تعمیر شد.

 

مصلای رشت

مصلای رشت هم که یکی دیگر از مساجد معروف استان گیلان است در سال 1362 خورشیدی به کوشش حجت الاسلام حاج صادق احسان بخش،امام جمعه وقت رشت،در زمینی به مساحت چهار هکتار و با زیر بنای ده هزار متر مربع ساخته شده است.این مسجد بزرگ با استفاده از معماری سنتی ایران احداث شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.ساختمان آن در میدان مصلی واقع شده و از مناطق و دیدنی های استان گیلان محسوب میگردد.

 

مسجد جامع جورشر لشت نشا

تاریخ ساخت این بنا بر اساس نوشته ی روی مرمر کنار محراب،به سال 1206 ه.ق برمیگردد.مسجد جامع در محله ی جورشر لشت نشا و در سر بازار واقع شده است و بانیان آن محمدخان و میر اسماعیل نامی در دوره قاجار بوده اند.این مسجد دارای پلان مستطیلی شکل و چهار ستون چوبی در داخل شبستان است که در دو طبقه قرار دارد.طبقه ی اول مخصوص مردان و طبقه ی دوم مربوط به زنان است.کاشیکاری های این بنا از اره های هفت رنگ و نوشته های قرانی به خط ثلث است.

مساجد معروف استان گیلان

مسجد جامع امشه

مسجد جامع و قدیمی امشه سنگر جزو یکی دیگر از مساجد معروف استان گیلان است که با پنجره های مشبک چهار ضلعی چوبین و کتیبه گچبری یکی دیگر از نقاط دیدنی سنگر محسوب میگردد.

 

جمع بندی

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره شد،استان گیلان دارای جاذبه ها و مناطق دیدنی بسیاری است که میتوان به یکی از زیباترین و پرطرفدارترین آنها یعنی مساجد و بقعه های مذهبی این منطقه اشاره کرد.معمولا در زمان های قدیم،گیلانی ها مساجد و امام زاده های بسیاری داشته که در آن به عبادت و رفع حاجات خود میپرداختند و بارها در تاریخ اشاره شده است که گیلکی ها بسیار به این مساجد و امام زاده مراجعه میکردند.

 

بااین وجود پاپوکالا بر این برآمد که در طی مقالاتی دیدنی های استان گیلان را خدمتتان معرفی کند تا بتوانید جهت دیدن و بازدید به این مناطق مراجعه نمایید.هم چنین در پایان و در زیر همین صفحه میتوانید مسجدها و بقعه هایی را که ما به آن اشاره نکرده ایم،با قرار دادن کامنت خود ما را در جریان بگذارید.

  نظرات