نام غذاهای شمالی

کاملترین و جامع ترین نام غذاهای شمالی [ قدیمی و جدید! ]

در مقاله قبلی سعی کردیم تا لیستی از فهرست غذاهای گیلانی را برایتان منتشر کنیم که شاید ایراد اصلی آن این بود که نتوانستیم غذاهای قدیمی را نام ببریم.به همین منظور قصد کردیم تا این بار با انتشار مقاله ای دیگر،لیستی کامل تر و دقیق تر از نام غذاهای شمالی را گردآوری کرده و خدمتتان ارائه دهیم.فقط توجه فرمایید که در این مقاله فقط نام غذاهای شمالی را آورده و توضیحاتی بسیار کم در مورد هر یک داده ایم که پیشنهاد می شود جهت یادگیری کامل غذای گیلانی و دستور پخت آنها، وارد لینک غذای گیلانی شوید.

نام غذاهای شمالی

خب از بحث اصلیمان دور نشویم: ) تقریبا میتوان گفت که استان گیلان همواره گزینه ی اول گردشگران ایرانی و خارجی است که همیشه در روزهای تعطیلی در سال بیشترین آمار سفر را به خود اختصاص داده است. اما چرا اینگونه است؟ آیا فقط به دلیل آب و هوا و سرسبزی و دریای آن است که به گیلان می رویم یا دلایل دیگری وجود دارند؟

درست است که بخش زیادی از آن این است مردم دیگر استان ها برای فرار از آلودگی،سرو صدا و اکسیژن کم به شمال سفر می کنند اما جذابیت های خاص دیگر این استان را نباید چشم پوشی کرد که دقیقا در این میان، نام غذاهای شمالی به چشم میخورد.

بله غذای شمالی به دلیل تنوع و خوشمزگی های بی نظیرش همیشه باعث جذب بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی شده است مثلا این حرف را از خیلی از دوستان شنیده ام که میگویند برویم شمال و یک کباب ترش بزنیم! پس غذاهای شمالی هم در جذب این مسافران بی تاثیر نیست…

هم چنین میدانستید که بخش زیادی از گردشگرانی خارجی که وارد این استان میشوند به دلیل غذای های شمالی است؟! چرا که به گفته ی خیلی از خارجی ها ما همین سرسبزی و طبیعت را در کشور خودمان شاید هم بهتر از آن را داریم پس ما برای فرهنگ غنی و غذاهای معروفی که در دنیا پیچیده است  و مانند آنرا جز ایران-شمال ندیده ایم،به اینجا آمدیم.

شاید جالب باشد این را هم بدانید ولی غذاهای استان گیلان حتی در یونسکو هم به ثبت رسیده است. تقریبا در سال 94-95 شمال کشورمان به عنوان شهر خلاق با تنوع غذایی بسیار بالا در یونسکو به ثبت رسیده است پس خارجی ها هم در غذاهای شمالی تعجب زده اند!

 

چرا غذای شمالی؟

چرا غذای شمالی؟ این سوالی است که همیشه فکر خود ما راهم درگیر خود کرده است اما طی تحقیقاتی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از خانم های ایرانی ( نه حتما گیلانی ) بسیار علاقه مند به یادگیری و پخت غذاهای شمالی هستند چرا که همانگونه که گفته شد تنوع غذایی بسیار بالا بوده و تقریبا 99 درصد افراد با مزاج های مختلف را راضی نگه می دارد.

وقتی که نام غذاهای شمالی را میبینیم و با دستور پخت آنها آشنا می شویم، گویاست که این غذاها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند:

 • غذاهای گوشتی مثل کباب ترش
 • غذاهای دریایی مثل انواع غذاهای با ماهی
 • غذاهای با سبزیجات مثل ترشه تره
 • مربا و ترشیجات مثل ترشی آلو و..

نام غذاهای شمالی

انواع غذاهای شمالی با عکس:

در ادامه که میخواهیم لیست جامعی از نام غذاهای شمالی را برایتان منتشر کنیم، میدانیم که خیلی از شما دوستان بسیار علاقه مند به مشاهده ی عکس های این غذاها هم هستید. در ابتدا باید عرض کنم که چنانچه به دنبال عکس غذای گیلانی هستید بهتر است وارد این صفحه شده تا عکس های بیشتری را مشاهده بفرمایید.

حال در ادامه نوبت آن است تا به معرفی و آوردن نام غذاهای شمالی چه قدیمی و چه جدید بپردازیم. اما بازهم این نکته را تکرار کنیم که هدف از این مقاله فقط و فقط معرفی آنهاست و برای یادگیری کامل و دستور پخت و توضیحات جامع هر یک در مقالاتی دیگر منتشر می نماییم.

 

1- بادنجان کباب:

بادنجان کباب که یکی اولین غذا در لیست نام غذاهای شمالی ماست جزو پرطرفدارترین غذاهای گیلانی محسوب شده که مواد اصلی تشکیل دهنده ی آن بادنجان است.

 

2- خورشت سیر شوید:

خورشت سیر شوید که مواد اصلی آن همانگونه که مشخص است از سیر و شوید میباشد،یک غذای گوشتی محسوب شده و با گوشت بره طبخ میشود.

 

3- خورشت اشکنه تره:

در خورشت اشکن تره از انواع سبزیجات مثل جعفری،گشنیز،سیر،تره،شنبلیله و.. استفاده می شود که با سیر و تخم مرغ ترکیب شده و یک غذای سبک خوبی را تشکیل می دهد.

 

4- چغرتمه ماسوله ای:

چغرتمه ی ماسوله ای که جزو غذاهای ماسوله است،از مرغ،پیاز،تخم مرغ،نمک،فلفل و افزودنی های دیگر استفاده میشود که همچون دیگر غذاهای پختی بایستی با حرارت ملایم در آب پخته شود.

 

5- سیرداغ با بادنجان:

این خورشت که یک غذای سرخ کردنی است بایستی با استفاده از ترکیبات بادنجان،سیر،گوجه فرنگی،نعناع خشک و غوره استفاده کرده و با هم در یک ماهی تابه تفت داده شود.

 

6- خوراک اشپل ماهی:

اشپل ماهی که در گیلان طرفارانی دارد اما اکثر گردشگران ایرانی با مزاجشان سازگار نیست،در واقع همن خاویار ماهی بوده که با پیاز،نمک فلفل و دانه های ترش انار در یک ماهی تابه سرخ شده و با نان و یا برنج مصرف میشود.

 

7- کپور کله آب:

ماهی کپور را که همگی میشناسید. یک غذای دریایی در گیلان می باشد که در ابتدا طبق رسم قدیمی ها خرد شده و با انواع سبزیجات محلی و افزودنی های دیگر جهت خوشمزه تر شدن و طعم دادن به آن سرخ می شود.

 

8- کباب انار آغوذ یا همان کباب ترش خودمان:

کباب ترش را که حتما امتحان کرده اید و لازم به توضیحاتی در مورد آن نیست. اما بدانید که کباب ترش از گوشت راسه گوساله یا بره در اکثر اوقات استفاده می شود و با گردو،پیاز درشت،رب انار،آب انار و ترکیبات محرنامه ی دیگری همچون سبزیجات خاص و محلی گیلانی برای خوشمزه شدن آن استفاده میشود. اما دو نکته در کباب ترش بسیار اهمیت دارد یکی اینکه حتما باید گوشت در موادی که گفته شد حداقل 24 ساعت بخوابانید و دیگری هم این است که حتما گوشت باید روی آتش ذغال،کباب شود.

نام غذاهای شمالی

9- ترشه واش:

خورشت ترشه واش هم یکی دیگر ار غذاهای ما در لیست نام غذاهای شمالی است که هموار طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد.این غذا مواد اصلی اش سبزی(ترش واش) است که با آبغوره،نمک،فلفل ترکیب شده و از مرغ جهت بهتر شدن غذا استفاده می شود.

 

10- خورشت آلو قیسی:

خورشت آلو قیسی را هم بسیاری از دوستان میشناسند و لزومی به دستور پخت آن نیست. اما جهت توضیح کم باید خدمتتان عرض کنیم که از آلوی زرد،مرغ،کشمش،زرشک،رب گوجه فرنگی،زعفران و پیاز داغ برای پخت آن استفاده می گردد.

 

11- خورشت شاه بلوط:

این خورشت بیشتر غذای شکارچی های گیلانی است از گوشت شکار شده ی آهو،غاز و یا قرقاول استفاده میشود.

 

12- خورشت قیمه بادنجان:

وقی صحبت از قیمه بادنجان میشود همه ی ما فکر میکنیم که حتما قیمه ای که رواج است بین مردم را میگوییم که یک بادنجان به آن اضاغه شده است. اما اینطور نیست!

در این خورشت گیلکی از گوشت چرخ کرده،پیاز،گوجه فرنگی،آب غوره استفاده میشود که در ایتدا گوشت چرخ کرده را با ترکیبات پیاز،فلفل و نمک و هم چنین رب گوجه فرنگی سرخ کرده و سپس بادنجان را از وسط چاک داده و درون آن میرزیم. حال دوباره بادنجان و مواد درون آن را سرخ می کنیم.این یک خورشت قیمه بادنجان رشتی است..

 

13- خورشت مرغ ترش:

خورشت مرغ ترش همچون کباب ترش است یعنی از ترکیباتی جهت ترش کردن غذا استفاده میشود مانند آب انار،آب لیمو،آب نارنج. که با مخلوط این مواد و مرغ و با پخت آن میتوانید یک غذای ترش گیلانی نوش جان کنید.

 

14- خورشت انار بیج:

این خورشت که یکی از متداول ترین و شاید پرطرفدارترین غذایی باشد که در لیست نام غذاهای شمالی ماست،از گوشت چرخ کرده،گردوی ساییده شده،انواع سبزی،پیاز،رب انار ترش،نمک،فلفل و.. استفاده می شود.

 

15- خورشت سیر قلیه:

این خورشت هم یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه ی شکارچی هاست. چرا که معمولا از گوشن مرغابی،قرقاول استفاده میشود که برگ سیر تازه نقش مهمی در طعم آن دارد.البته توجه شود حتما لزومی به استفاده ی مرغابی و قرقاول نیست،شما میتوانید به جای اینها از مرغ استفاده نمایید.

 

16- خورش ترش تره:

در خرشت تره که هم میتوانید بعد از پخت آن با نان میل کنید به عنوان یک غذای سبک در شام،هم میتوانید با پلو آنرا نوش جان کنید.از انواع سبزیجات(جعفری،تره،گشنیز و کمی اسفناج)،سیر،سیر،تخم مرغ،آب غوره،نمک،فلفل و در برخی موارد رشتی های اصیل به عنوان فوت کوزه گری از برنج نیم دانه و ماست استفاده میکنند.

نام غذاهای شمالی

17- واویشکا:

واویشکا ترکیبی از جگر و دل گوسفند،رب یا گوجه فرنگی،پیاز میباشد که بسیار خوشمزه و خوش طعم بوده و در برخی موارد از گوشت چرخ کرده به جای جگر و دل استفاده می شود.

 

18- سیرابیج:

سیرابیج که همچون سیر قلبه دلیل اصلی مزه اش برگ تازه ی سیر است. بنابراین در پخت این دو نوع غذا سعی کنید تا برگ های سیر تازه را در استان گیلان تهیه نمایید. که از ترکیب این برگ تازه،تخم مرغ،نمک،فلفل و دیگر افزودنی های میتوان یک غذای بسیار ساده با کمترین هزینه درست کرد.

 

19- خورشت باقلا قاتوق:

دیگر چه نیازی است تا خورشت باقلا قاتوق معرفی شود،زمانی که همه ی ایران نماد گیلان را این خورشت میدانند.این خورشت که یک غذای بسیار ساده و از باقلای تازه پخته میشود،هنگامی اوج مزه اش را متوجه می شوید که با غذای دیگری همچون ماهی سرخ کرده ترکیب شود.

بله دوستان یکی از عجایب این خورشت همین است یعنی به تنهایی غذایی ساده و شاید خیلی بی مزه باشد اما زمانی که با ماهی سرخ کرده آنرا میل می کنید متوجه می شوید که ترکیب آن چقدر میتواند در طعم غذای شما تاثیر گذار باشد.

جهت یادگیری کامل و مرحله به مرحله از طرز تهیه ی خورشت باقلا قاتوق میتوانید فیلم آموزشی زیر را مشاهده فرمایید.

 

20- میرزا قاسمی:

این هم یکی دیگر از غذاهای ما در لیست نام غذاهای شمالی است که تقریبا همگی آنرا میشناسید. میرزاقاسمی با بادنجان کباب شده،تخم مرغ،سیر،نمک،فلفل،زردچوبه و.. تشکیل می گردد.

 

21- طاس کباب:

طاس کباب هم یک غذای عالی و مناسب برای شام است که با نان میتوانید میل نمایید. در این غذا شما با گوشت،پیاز،گوجه فرنگی،سیب زمینی میتوانید یک غذای خوشمزه را طبخ کنید.

 

22- پنیر بورشته:

شاید اصلا به ذهن کسی نرسد که یک روزی بخواهد پنیر خریداری شده اش را سرخ کند و به عنوان خورشت استفاده کند! بله عزیزان من شما میتوانید پنیر،تخم مرغ،نمک،فلفل را ترکیب کرده و سرخ کنید و با سبزی پلو یا پلوی سفید نوش جان کنید.

 

پیشنهاد ویژه پاپوکالا: جهت تهیه ی برنج سفید درجه یک و خوش عطر با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید:

0912-3232527

23- کال کباب:

کال کباب که را در لیست نام غذاهای شمالی میبینیم یک غذایی است ساده اما خوشمزه! در این غذا شما بایستی در ابتدا بادنجان ها را روی آتش به خوبی و به طور یک نواخت کباب کنید.سپس بعد کباب شدن بادنجان ها پوست آنها را کنده و تخم های آنرا جدا می کنید و در آخر با گوشت کوب یا هرچیز دیگری کامل له کرده و با آب انار،گردوی ساییده شده،سیر،نمک،فلفل و.. مخلوط میکنیم.

 

24- خورشت فسنجان:

خورشت فسنجان رشتی یکی از خورشت های مجلسی و معروف و متداول در گیلان سات که طبق آداب و رسوم گیلانی ها همیشه در مراسم عروسی شان استفاده میشود.یک خورشت عالی و خوشمزه با ترکیباتی همچون گردوی ساییده شده،رب انار،نمک،فلفل،کمی گلپر است.

نام غذاهای شمالی

25- غذاهای دریایی:

و در آخر از انواع غذاهایی که دریایی هستند و ترکیب اصلی شان ماهی است،میتوان نام برد که معروف ترین آنها ماهی شکم پر با ترکیباتی همچون دانه های انار و سبزیجات محلی گیلانی است و یا ماهی سفید سرخ شده با سس مخصوصی که اسم خاصی ندارد اما جزو سس های بسیار بسیار خوشمزه بوده که آن هم از سبزی مخصوصی استفاده میگردد.

 

جمع بندی:

در پایان این مقاله ی نام غذاهای شمالی باید خدمتتان عرض کنیم که همیشه غذاهای یک شهر نشان از اهمیت دادن به شکم و خوراکی ها نیست،بلکه اکثر این غذاهای ریشه ای دیرینه داشته و نشان از سنت های آن محل می باشند.

حتما اگر سری به استان گیلان مخصوصا شهرستان های شرق گیلان همچون،املش،رودسر و.. زدید علاوه بر اینکه مناطق دیدنی آنجا را مانند روستای تابستان نشین،هلوی دشت،سه شنبه بازارهای املش و.. را رفتید حتما کباب ترش را امتحان کنید!

پیشنهاد پاپوکالا: فهرست شهرستان های استان گیلان

  نظرات

۲ دیدگاه برای “نام غذاهای شمالی”

 1. فاطمه گفت:

  با سلام مرسی از سایت خوبتون
  اگه امکانش هست فیلم اموزشی از غذاهای شمالی بیشتر بزارید ممنونم

  • نویسندگان پاپوکالا گفت:

   سلام خدمت کاربر گرامی.
   بله حتما فیلم های آموزشی در دست تهیه و تنظیم هستند که بعد از تکمیل شدن در داخل وب سایت قرار می دهیم.ضمنا برای دنبال کردن فیلم ها میتوانید صفحه ی اینستاگرامی ما رو هم دنبال بفرمایید.