نقشه گیلان

نقشه گیلان و بررسی موشکافانه آن

نقشه جغرافیایی هر مکانی و محلی تاثیر بسازی در زندگی افرادی که در آن جا به سر می برند دارد. این نقشه جغرافیایی از محل یک خانه تا محل قرار گیری یک قاره تاثیرگذار است. اگر آفریقا در مرکزیت مدارهایی چون راس السرطان و … قرار نمی گرفت احتمالا قاره ای نیمه بیابانی نمی شد و یا قاره اروپا که بیشتر نزدیک به قطب شمال است و به دور از مرکز زمین طبیعتی معتدل و بارانی دارد.

نقشه گیلان

بنابراین مکان و نقشه جغرافیایی به نوعی بسیار می تواند در روند کلی تاثیر بگذارد. گاهی این نقشه جغرافیایی، مانند تعیین محل خانه و مکان زندگی مان دست خود ماست و گاهی مانند انتخاب کشور یا قاره دست خودمان نیست و این چنین مواردی را جبر جغرافیایی می نامنند. با این حال در مقاله ما کاری به این مباحث نداریم و با این مقدمه می خواهیم وارد مبحثی به نام بررسی نقشه گیلان بشویم.

 

این بررسی از چند جهت قابل اهمیت است. چرا که استان گیلان به سبب آب و هوا و طبیعتی که دارد هر ساله میزبان گردشگر بسیاری هستند و ما می خواهیم این علت را به سبب مقدمه ای که گفتیم از دید بررسی نقشه گیلان، نگاه کنیم. از طرف دیگر شناخت کامل جغرافیایی یک منطقه مخصوصا دیدنی های استان گیلان می تواند نه تنها گردشگران را بلکه اهالی آن منطقه را در استفاده بهینه تر از اماکن موجود در آن جا یاری کند.

 

بنابراین با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر و بیشتر با استان گیلان، استانی که به نوعی گل سرسبد ایران است، آشنا شویم. مسیر ما در این مقاله بررسی نقشه گیلان، این گونه است که ابتدا می خواهیم خود نقشه گیلان را از دید جغرافیایی و با اعداد ارقام بررسی کنیم و سپس به شکل منطقی از این اطلاعات استفاده کنیم تا در ادامه به نتایج مطلوب برسیم.

 

نقشه گیلان و آمارو ارقام

استان گیلان در قسمت شمالی ایران و در اطراف دریای ( دریاچه ) خزر واقع شده است. این استان به گواه آمار و ارقام با مساحتی غالب بر چهارده هزار و هفتصد و یازده کیلومتر، بیست و هشتمین استان کشور از نظر وسعت می باشد. اگر بخواهیم از لحاظ موقعیت ماهواره ای نقشه گیلان را بیان کنیم باید بگوییم که این استان از عرض 36 درجه و 33 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه شمالی و از طول شرقی 48 درجه و 32 دقیقه تا 50 درجه و 36 دقیقه تشکیل شده است.

 

اگر بخواهیم نگاه دقیق تر به نقشه ایران بیندازیم خواهیم دید که نقشه گیلان، چیزی کمی بیشتر از یک سوم طول دریای خزر را به خود اختصاص داده است. مابقی طول دریای خزر اکثرا در اختیار استان مازندران است و کمی از استان گلستان نیز در این داستان سهیم می باشد.

 

برخلاف دید اولیه که تصور می  شود به سبب طول بیشتر دریای خزر برای استان مازندران، بارندگی های بیشتری نیز در انتظار آن استان است، این استان گیلان است و شهر رشت است که به شهر باران ، به سبب بارش های بسیار این شهر، معروف می باشد. این ویژگی را می توان به سبب ارتفاع این استان دانست.

 

چرا که نقشه گیلان به نوعی رابط بین استان های شمال غربی و استان های مرکزی می باشد. این ویژگی باعث  شده است که قسمتی از نقشه گیلان از دارای کوه های مرتفع باشد و این ترکیب کوه و پستی دریا توانسته گیلان را به پر بارش ترین استان کشور تبدیل کند.

 

بر اساس تقسیمات کشوری و با نگاه به نقشه گیلان می توان گفت که این استان دارای 16 شهرستان، 52 شهر، 43 بخش، 109 دهستان و 2583 آبادی می باشد. این تعداد بالای آبادی نشان دهنده این است که هر قسمت از گیلان به نوعی قابل سکونت است.

نقشه گیلان

همسایه ها و اطراف نقشه گیلان

یکی از عوامل مهم در بررسی نقشه هر کشور و منطقه و استان و شهری این است که بدانیم در اطراف آنجا چه مکان هایی وجود دارد. چرا که این عامل می تواند تاثیر بسیاری در بررسی روابط اقتصادی  و فرهنگی دارد. با توجه به نقشه گیلان می توان گفت این استان از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان های زنجان و قزوین، از شرق به استان مازندران می رسد.

 

با این اوصاف گفته شده به نظر می آید که علاوه بر طبیعت بارانی و دریای خزر که موجب جذب گردشگر شده است، استان گیلان در منطقه شاهراه ایران قرار گرفته است. این شاهراه شرق ایران را به غرب و شمال و شمال غربی ایران را به مرکز وصل می کند، این یعنی گیلان یک استان استراتژیک می باشد و این موقعیت جغرافی باعث شده است که از لحاظ اقتصادی و روابط تجاری این استان پیشرفت بسزایی داشته باشد.

 

از این رو رشت که مرکز استان می باشد، رفته رفته تبدیل به یک کلانشهر شده است و در ردیف شهرهایی چون اصفهان و تبریز و مشهد قرار گرفته است. شاید فکر کنید که اصفهان به خاطر داشتن صنایع فولاد و ذوب آهن و … جزء کلانشهر ها در آمده است. با تایید بر این نکته اما تاثیر شاهراه بودن نیز به ضوح در این استان دیده می شود. چرا که اصفهان شاهراه جنوب به مرکز می باشد.

 

نکته جذاب دیگر در نقشه گیلان درباره این همسایه ها این نکته است که گیلان همیشه بهاره با اتصال به دریای خزر یک اقتصاد دریایی برای خود ایجاد کرده است و با ارتباط با کشور آذربایجان توانسته واردات و صادرات را نیز برای استان خود رونق ببخشد. در حقیقت اقتصاد اصلی و عمده استان گیلان مدیون نوع جغرافیا و نوع نقشه گیلان می باشد.

نقشه گیلان

آب و هوا در نقشه گیلان

یکی از موارد مهمی که باید در بررسی منطقه جغرافیایی و نقشه گیلان در نظر گرفت و آن را مورد بررسی قرار داد وضعیت آب و هوایی می باشد. در استان گیلان سه نوع جریان آب و هوایی جهانی تاثیر گذار است و موجب بارش در این استان می شود. این سه جریان به قرار زیر می باشد:

  • جریان پرفشار سیبری
  • جریان اسکاندیناوی
  • جریان مدیترانه ای

 

این سه جریان در فصول مختلف سال به استان گیلان می آیند و یکی از عمده دلایلی که نقشه گیلان به رنگ سبز درآمده همین جریانات می باشد. بجز این جریانات محلی به سبب نزدیکی به دریای خزر نیز تاثیر فراوانی در آب و هوای گیلان داشته است. این جریانات نیز شامل موارد زیر می باشد: ( از آن جایی که این جریانات محلی بوده، به زبان محلی نیز خوانده می شوند):

 

1- بیرون وا – بادی که از شمال دریای خزر و تالاب شروع به وزیدن می کند

2-سرتوک – باد شمال خاوری

3- خزری – یا همان باد شمالی که بسیار باد سردی محسوب می شود

4-بیرون گیله وا – این جریان در فصول سرد سال موجب بارش می شود

5-دشته وا – بادی که از شمال خاوری شروع به وزیدن می کند

6-خشکه وا – از اطراف تالاب انزلی شروع به وزیدن می کند

7-گرمیش – این باد خشک و گرم بوده که برعکس بقیه باد ها و جریانات می روزد. این باد از سمت البرز شروع به وزیدن می کند  و به سبب خشکی و گرمی مفرطی که دارد موجب آتش سوزی جنگل ها می شود.

بر خلاف تصور عموم طوفان برفی و کولاک حاصل از بادهای سرد نمی باشد بلکه این باد به سبب بر خلاف بودن جهش وزش باعث ایجاد این طوفان ها و بسته شدن گردنه های شمالی گیلان و منتقی به استان اردبیل می شود.

نقشه گیلان

جاذبه طبیعی بزرگترین موهبت نقشه گیلان

اگر به نقشه گیلان در کشور نگاهی بیندازیم احتمالا به سبز ترین نقطه نقشه ایران نگاه می کنیم. این سرسبزی در کنار دریای خزر توانسته نقشه گیلان را به محیطی جذاب و منحصر به فرد تبدیل کند. اما این تمام علت این زیبایی نیست. یکی از مناطق جالب نقشه گیلان، آن قسمتی است که این نقشه به سمت استان اردبیل و به طور اختصاصی به سمت شهرستان خلخال در این استان می رود.

 

شهرستان خلخال به سبب ویژگی کوهستانی خود یک شهر برف گیر محسوب می شود و کوه های بسیاری دور این شهر را گرفته است و یکی از اولین شهرستان های استان اردبیل محسوب می شود که با نقشه گیلان ارتباط دارد. این ارتباط از آن جهت مورد توجه است که در راه مواصلاتی این دو یک نوع تناقض وجود دارد.

 

نقشه گیلان به شکل پست و جنگلی می باشد و نقشه شهرستان خلخال به شکل مرتفع و کوهستانی حال جاده بین این دو که به دو جاده پونل به خلخال و اسالم به خلخال معروف شده است، شما را از فضایی جنگلی و پست به فضای کوهستانی و مرتفع می برد. از این رو در بسیاری از زمان های سال خود این مسیر میزبان بسیاری از گردشگرها می باشد، چرا که جنگل به تنهایی زیبایی خاصی دارد اما وقتی این جنگل ناگهان تمام می شود و متوجه می شوید در ارتفاع بالا در حال رانندگی هستید کل وجودتان را هیجان خواهد گرفت.

 

از طرف دیگر در برخی از فصول سال مانند بهار و پاییز مسافران می توانند چند هوا را در یک ساعت تجربه کنند به نوعی که هوای استان گیلان به شکل نرم و مرطوب و گرم و سرسبز می باشد و هرچه به ارتفاع نزدیک می شوید درگیر سرما و حتی در بسیاری از موارد دچار برف  و بوران می شوید. این اختلاف آب و هوایی جذابیت نقشه گیلان را چند برابر کرده است.

 

نقش خاک در نقشه گیلان

در این مقاله که مربوط  به نقشه گیلان می باشد از آب و هوا و راه های مواصلاتی و … حرف زدیم و دور از انصاف است اگر از وضعیت خاک که تاثیر مستقیم در زندگی مردم گیلان دارد صحبت نکنیم. این خاک که به سبب موقعیت جغرافیایی نقشه گیلان ایجاد شده باعث شده است که گیلان را به یک بزرگترین قطب های کشاورزی و دامداری ایران و حتی خاورمیانه تبدیل کند.

 

این اتفاق به اندازه ای تاثیر گذار است که بهترین چای و بهترین برنج و مرکبات معمولا مربوط به استان گیلان می باشد که این استاد در این زمینه به شدت به جغرافیای نقشه گیلان وابسته است. با این حال  بهتر است کمی از خاک های این استان بگوییم تا بدانیم چگونه این استان به این حد حاصل خیز می باشد.

 

مهمترین و عمده ترین خاکی که در استان گیلان وجود دارد و عمده ترین دلیل حاصلخیزی این استان شده است، خاک حاصلخیز جلگه ای است. این خاک در بین همه نوع خاک دیگر در علم زمین شناسی حاصلخیزترین خاک ها محسوب می شود. اما خود خاک جلگه ای به انواع مختلفی تقسیم می شوند که برخی از این انواع که در استان گیلان دیده می شود را در زیر می آوریم:

 

1-شن های ساحلی که در قسمت شمالی نقشه گیلان و کناره دریای خزر یافت می شود. این همان شن هایی است همه مان دوست داریم پا برهنه روی آن ها قدم بزنیم.  این خاک ها به علت عدم چسبندگی امکان نگه داشتن آب را ندارند و بدین ترتیب موضوع زراعت روی آن ها به طبع منتفی می باشد.

2-خاک های رسوبی

3-خاک های چمنی

4-خاک های قرمز و زرد

5-خاک جنگلی

نقشه گیلان

ادامه نقش خاک

بجز همان شن های ساحلی بقیه انواع خاک های ذکر شده در بالا قابلیت زراعت دارند اما برخی برای محصولاتی بهتر و برخی دیگر برای سایر محصولات. به طور مثال خاک های چمنی  به شکل مردابی می باشد و این نوع خاک برای کاشت برنج بسیار مناسب به نظر می آید.

 

خاک های جنگلی نیز بیشتر تشکیل یافته از خاک و بقایای گیاهان که برای گل و گیاه های داخل منزل و آپارتمانی نیز از این نوع خاک ها استفاده می شود. برای زراعت در شهرهای لاهیجان بسیار از این نوع خاک ها دیده می شود.

 

در کل می توان گفت استان گیلان با قرار گرفتن در منطقه ای فوق العاده از لحاظ آب و هوایی ، شاهراه بودن و از لحاظ موقعیت نزدیک به دریا می تواند نه تنها اقتصاد خود بلکه اقتصاد کل کشور را دچار تغییر و تحول کند. از این رو به نظر می آید توجه ویژه به این منطقه با دید جذب توریست می تواند بسیار سازنده و کمک کننده باشد.

 

جمع بندی:

ما در این مقاله سعی داشتیم نقشه گیلان را از چند دید مختلف نگاه کنیم و در این مسیر از آمار و ارقام شروع کردیم و در میان کلام ها گریزی نیز به وضعیت کشاورزی و توریست در این منطقه زدیم. در نهایت امیدواریم مطالب گفته شده مفید به فایده بوده و در عین حال جذاب نیز بوده باشد.هم چنین میتوانید جهت مشاهده و آشنایی با پارک های رشت که یکی از مکان های توریستی گیلان بوده و جزو بهترین مناطق از نظر زیبایی و آب و هوا در نقشه ی این استان است،لینک مورد نظر را کلیک کنید.

  نظرات