پارک های رشت

معرفی کامل پارک های رشت به همراه عکس،آدرس و امکانات تفریحی

در بخش های قبلی از وبسایت که به معرفی دیدنی های استان گیلان پرداختیم،اشاره شده است که گیلان از نظر زیبایی و جاذبه ها دست کمی از خیلی از کشورهای اروپایی که بسیار در طبیعت و دیدنی ها مشهور هستند،ندارد و این موضوع سبب شده تا هر یک از ایرانی ها برای یکبار هم که شده است به استان گیلان سفر کنند.از غذای شمالی ها گرفته تا جذابیت های دیگری همچون پارک های رشت،موزه ها،رستوران ها و طبیعت منحصر به فردش همه و همه بر زیبایی ها و جذابیت های استان گیلان افزوده است.در این مقاله هم به طور اختصاصی سعی داریم تا بهترین و پرطرفدار ترین پارک های رشت را خدمتتان معرفی کنیم.پس با پاپوکالا همراه باشید تا به معرفی بهترین و معروف ترین پارک های رشت بپردازیم.

پارک های رشت

جاهای دیدنی رشت

در تمامی تعطیلی ها و برنامه های مسافرتی ایرانیان همیشه یکی از بهترین گزینه ها و شاید همیشه اولین گزینه برای سفر،استان گیلان می باشد.همیشه و همه جا از جاهای دیدنی رشت سخن به میان آمده و بارها اشاره شده است که نمیتوان این زیبایی و طبیعت و مکان های دیدنی گیلان را خیلی خلاصه و کوتاه توصیف کرد.

 

گیلان و به طور کل شهر رشت،را نمیتوان به دیدنی ها و جذابیت هایی که دارد در سخن گفت،بلکه باید حتما آنها را از نزدیک مشاهده کنید.یکی از این جذابیت های دیدنی گیلان که باید از نزدیک دید و لمس کرد،پارک های رشت می باشد که در ادامه قصد معرفی پر طرفدارترین بوستان هایی که از امکانات خوبی برخوردار هستند،را داریم.

 

معرفی پارک ها و بوستان های معروف رشت

 

 1-پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان که یکی از بهترین و زیباترین جاهای دیدنی استان گیلان و پارک های رشت محسوب میشود است،همواره با وجود امکاناتی که در ادامه خواهیم گفت شاید اولین گزینه و مناسبترین گزینه برای مسافران و گردشگران است که میتواند لحظات بسیار خوش و خوبی را برایتان به همراه داشته باشد.

 

یکی از مهم ترین نکات و جذابیت هایی که این پارک دارد و باعث تمایز آن با سایر پارک ها می باشد،وجود پرسنل گیلانی با لباس های محلی بوده که به زیبایی این منطقه می افزاید.هم چنین در سراسر این پارک موسیقی و آهنگ های گیلکی به گوش می رسد که قطعا احساسات شما را بر می انگیزد.

 

جهت دانلود رایگان آهنگ های شاد گیلکی به این لینک مراجعه نمایید.

پارک های رشت

جاذبه های پارک سراوان

 • دریاچه و رودخانه ی زیبای سراوان که در داخل پارک واقع است.
 • دارای زمین پینت بال،قایق سواری،موتورهای چهار چرخ،کلبه های چوبی دست ساز و قدیمی،وجود بازارچه و صتایع دستی و..
 • وجود درختان و گیاهان نادر
 • دسترسی راحت به مکان این پارک

 

آدرس پارک جنگلی سراوان

استان گیلان، کیلومتر ۱۷ جاده رشت – تهران، سمت غرب جاده

 

 


2-باغ سبزه میدان

بوستان سبزه میدان که یکی از معروف ترین پارک های رشت محسوب می شود،در گذشته یکی از مکان هایی برای اجرای احکام حکومتی بوده است.این موضوع را عبد الفتاح فومنی نویسنده ی کتاب های گیلکی در قرن دهم هجری به آن اشاره کرده است.سبزه میدان در دوره حکومت محمد ولی خان تنکابنی در گیلان به عنوان گردشگاه عمومی احداث شده و در سال 1347 خورشیدی در محوطه ی آن پارک کتابخانه پور داوود به وسیله ی اداره کل فرهنگ و هنر استان گیلان ساخته شده است.

 

در این پارک،در دوره پهلوی حوض و استخری به وسیله ی شهرداری ساخته شد و مجسمه ی فرح همسر شاه در آن نصب گردید.بعد از انقلاب مجسمه ی فرح برداشته شد و طی تصمیم شورای شهر اول رشت در اردیبهشت سال 1384 تندیس چهار دانشمند گیلانی در آن محل نصب شد.مساحت این بوستان دیدنی و زیبا هجده هزار متر مربع است.

 

پارک های رشت

جاذبه های بوستان سبزه میدان

 • مساحت بزرگ این بوستان باعث شده تا یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی و دورهمی ها باشد.
 • وجود مجسمه و تندیس های هنرمندان و مشاهیر گیلکی می باشد.
 • سکوت این بوستان باعث شده است تا یکی از مناسب ترین جاها برای مطالعه باشد.
 • وجود کتابخانه در سبزه میدان

 

پیشنهاد ما: مطالعه ی مقاله ی ” برترین خواننده های گیلانی

آدرس باغ سبزه میدان

استان گیلان،رشت،بلوار لاکانی،سبزه میدان

 

 


3-باغ محتشم (پارک شهر)

پارک شهر (باغ محتشم) متعلق به محتشم الملک (صادق خان اکبر یا سردار معتمد) بود که در سال های آخر زندگی اش به علت بدهی فراوانی که به اداره مالیات گیلان داشت،مصادره شد و در اختیار دولت قرار گرفت.این باغ در سال 1339 به وسیله ی شهرداری به پارک شهر رشت تبدیل شد،اما همچنان نام باغ محتشم روی آن باقی مانده است که البته بعد از انقلاب نام این پارک را پارک قدس هم می نامند.

 

باغ محتشم خیابان بندی و با رعایت فواصل،نهال کاری شده است و از نظر زیبایی و وسعت جزو باغ های قدیمی ایران به حساب می آید.وسعت این باغ حدودا 157400 متر مربع بوده و بیش از 2000 اصله درخت دارد که در حال حاضر 1874 درخت آن،پلاک کوبی شده است.عمر برخی از این درختان به بیش از 100 الی 150 سال می رسد.بر اثر خیابان کشی و تاسیسات اداری از جمله کتابخانه باعث شد تا حداقل از 1500 متر مربع آن کاسته شود.

پارک های رشت

جاذبه های باغ محتشم | پارک شهر

 • وجود درخت های قدیمی،اصیل،تنومند و زیبا
 • وجود امکانات تفریحی همچون زمین بازی کودکان،زمین های مناسب برای صخره نوردی،آلاچیق های زیبا،صندلی های چوبی زیبا،زمین های ورزشی و…
 • وجود عمارت تابستانی کلاه فرنگی که از دوره قاجار در این پارک به یادگار مانده است.
 • وجود مجسمه ها و تندیس های چوبی بسیار زیبا که هیچ گاه از نگاه گردشگران خارجی و ایرانی نمی افتند.

 

آدرس باغ محتشم

استان گیلان،شهر رشت،بلوار حافظ،باغ محتشم

 

 


4-بوستان کشاورز

بوستان کشاورز که سومین بوستان از پارک های رشت بوده که قصد معرفی آنرا خدمتتان داریم.بوستان کشاورز در سال 1374 به بهره برداری رسیده است و این بوستان قبل از آن،از باغ های متروکه شهر رشت به حساب می آمد که بوسیله ی شهرداری بازسازی و به صورت پارک در آمده است.این پارک اولین بوستانی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در رشت ساخته شده است.

 

همچنین مساحت این بوستان 2/3 هکتار است و در محله ی استخر رشت جنب رودخانه زرجوب قرار دارد.بوستان کشاورز در گذشته به نام باغ کوچصفهانی معروف بوده است.اینک این بوستان دارای یک کتابخانه ی عمومی به وسعت 85 متر مربع است که توسط شهرداری احداث شده و دارای سالن مطالعات است.

پارک های رشت

 

جاذبه های بوستان کشاورز

 • دارای کتابخانه عمومی و سالن مطالعات
 • وجود درختان تنومند و سر به فلک کشیده
 • تندیس های شهدای رشت و مشاهیر
 • کلبه های چوبی
 • وسایل ورزشی متعدد

 

آدرس بوستان کشورز

استان گیلان،رشت،بلوار رسالت،جنب رودخانه زرجوب

 

 


5-بوستان ملت

بوستان ملت پس از باغ محتشم بزرگترین پارک های رشت محسوب می شود.مساحت این بوستان دوازده هکتار است.بلوار شهید انصاری در شمال و خیابان امین الضرب در شرق این بوستان قرار گرفه است.بوستان ملت قبل از آن به بوستان قاسم معروف بوده است.این پارک زیبا با داشتن درختان تنومند قدیمی زیبا که شامل حدود 7431 اصله درخت و درختچه می باشد که جزو بوستان های دیدنی و جاذبه های توریستی این شهر می باشد.

 

پارک ملت دارای سرویس بهداشتی،زمین های ورزشی است.از جمله موارد دیدنی این پارک مجتمع اکواریومی آن است که دارای نوزده اکواریوم با سازه های بتونی و شیشه های سکوریت ده میل به صورت شیت دار در محوطه ی محصور شده ای است.این بوستان هم چنین دارای ساعت آفتابی و اردوگاهی برای رفاه مسافران است.

پارک های رشت

جاذبه های بوستان ملت

 • مجتمع آکواریومی
 • زمین های ورزشی از جمله تنیس،والیبال،بسکتبال و فوتبال
 • دیگر امکانات عمومی همچون سرویس بهداشتی،نمازخانه و زمین های ورزشی

 

آدرس بوستان ملت

استان گیلان،شهر رشت،خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع نیایش

 

 


6-گلباغ نماز

گلباغ نماز هم از دیگر پارک های رشت است که مساحتی به اندازه ی 5222 متر مربع دارد و فضای سبز آن 3021 متر مربع مساحت و 192 آب نما دارد.گلباغ نماز در بلوار شهید انصاری (جاده انزلی ) واقع شده است.چون در مراسم افتتاحیه آن،نماز مغرب و عشاء به امامت مرحوم حجت السلام احسان بخش،امام جمعه وقت رشت،در خیابان جنب پارک برگزار شد و به گلباغ نماز معروف شده است.

پارک های رشت

جاذبه های گلباغ نماز

 • فضای سبزی زیبا به همراه آبنما
 • امکانات عمومی شامل نیمکت های چوبی،کلبه های تزیینی و چوبی،زمین های ورزشی و ..

 

آدرس گلباغ نماز

استان گیلان،شهر رشت،بلوار شهید انصاری ، ابتدای بلوار مهر آیین

 

 


7-بوستان توحید (گلپارک)

بوسان توحید در حاشیه رودخانه زرجوب در بلوار توحید گلسار قرار دارد و اولین پارک منطقه گلسار و شهر رشت محسوب می شود.این پارک حدودا 12501 اصله درخت دارد.در رشت پارک های کوچک دیگری نیز وجود دارند که محل استراحت و گردشگاه مردم بوده و به عنوان نمونه میتوان از پارک نیک مرام،پارک کودک گلسار،پارک کودک زرجوب و .. نام برد.

پارک های رشت

جاذبه های بوستان توحید

 • زمین های ورزشی
 • کتابخانه
 • زمین بازی کودکان
 • یکی از ویژگی های بوستان توحید اجرای ورزش همگانی در صبح ها می باشد.

 

آدرس بوستان توحید

گلسار انتهای بلوار توحید جنب پل تاکسیرانی (شمال شهر)

 

 


8-بوستان مفاخر

بوستان مفاخر یکی دیگر از پارک های رشت است که میخواهیم مکان های تفریحی و ویژگی های این بوستان را خدمتتان معرفی کنیم.این بوستان که نام دیگری به اسم پارک چمارسرا دارد،سومین بوستان بزرگ شهر رشت محسوب میشود.این پارک هم همچون بوستان های دیگر شهر رشت یکی از مناسبترین گزینه های برای تفریح و اقامت موقت مسافران می باشد.

 

این پارک هم چنین دارای یک یخچال طبیعی به نام یخچال و چشمه ی طبیعی چمارسرا می باشد.این بوستان هم چنین دارای گونه های بسیار زیادی از درخت های قدیمی و اصیلی همچون درخت افرا،بلوط و توسکا می باشد که این موضوع سبب شده تا به یکی از مناطق خوب با آب و هوای معتدل تبدیل شده و همراه در آن مراسم و ورزش های همگانی برگزار گردد.

پارک های رشت

جاذبه های بوستان مفاخر

 • وجود یخچال و چشمه ی طبیعی چمارسرا
 • وجود گونه های اصیل و مختلف درخت درون این پارک
 • وسایل بازی،نمازخانه،سرویس بهداشتی،نیمکت های چوبی،زمین های ورزشی و مخصوص کودکان از دیگر امکانات این بوستان می باشد.

 

آدرس بوستان مفاخر

گیلان،رشت،میدان شهداری گمنام (یخسازی) ، بلوار طالقانی ، بیستون ، بعد پمپ بنزین چمارسرا ، خیابان گیلستان (فرهنگ) ، پارک مفاخر

9-پارک دانشجو

پارک دانشجو همچون دیگر پارک های رشت،از بوستان های معروف و زیبایی است که همواره تورهای بسیار زیادی هم برای تفریح و دیدن این بوستان به اینجا می آیند.پارک دانشجو هم از امکانات عمومی که شامل سرویس بهداشتی،نمازخانه،نیمکت،زمین های بازی و غیره بهره مند می باشد اما از امکانات خاص این مجموعه میتوان به آبگیر طبیعی آن اشاره کرد که منظره ای زیبا برای ماهیگیری و قایق سواری ایجاد کرده است.هم چنین به دلیل مجاورت دانشکده پرستاری و مامایی به این پارک،باعث شده است تا این بوستان را پارک دانشجو نام گذاری کنند.

پارک های رشت

جاذبه های پارک دانشجو

 • مساحت بزرگ این پارک باعث شده تا محل خوبی برای تفریح و اقامت موقت مسافران باشد.
 • دارای امکانات عمومی همچون; سرویس بهداشتی،نمازخانه،نیمکت و کلبه های چوبی،تجهیزات ورزشی،زمین های مخصوص کودکان است.
 • دارای آبگیر طبیعی دارای امکاناتی همچون ماهیگیری،قایق سواری و گونه های پرندگان می باشد.

 

آدرس پارک دانشجوی رشت

آدرس: رشت، میدان یخسازی ، کمربندی شهید بهشتی، نبش بلوار دانشجو، پارک دانشجو (بوستان دانشجو)

 

 


10-پارک بانوان منظریه رشت

در آخر میخواهیم بوستانی از پارک های رشت را خدمتتان معرفی کنیم که بهترین و مناسب ترین فضا برای خانم ها می باشد.ورود آقایان در این پارک ممنوع بوده و مسئولین شهر رشت این پارک را مخصوص خانم ها ایجاد کرده اند تا مکانی باشد برای راحت تر بودن بانوان این منطقه.

 

این پارک هم همچون دیگر بوستان ها از امکانات خوبی برخوردار بوده که مهم ترین و خاص ترین ویژگی آن،همین راحت بودن و آزاد بودن خانم ها در این پارک می باشد.آدرس پارک بانوان منظریه رشت هم در خیابان منظریه شهر رشت وجود دارد که مجسمه ای هم در ورودی این پارک گویاست.

پارک های رشت

جمع بندی

در پایان و جمع بندی این مقاله باید خدمتتان عرض کنیم که بسیاری از بوستان ها و پارک های رشت دارای امکانات بسیار خوبی بوده و همگی آنها مناسب برای گردش و اقامت موقت می باشند.دلیل این موضوع هم واضح است چرا که هر ساله تعداد قابل توجهی از مسافران همواره به استان گیلان و مخضوصا شهر رشت سفر میکنند.

 

این موضوع برای مسئولین شهری و یا حتی کشوری باعث شده است تا این مکان را در بهترین حالت با بالاترین امکانات قرار دهند تا در سفرهای بعدی هم مسافران بتوانند این استان را جزو یکی از گزینه های خود انتخاب کنند.در پایان از شما عزیزان میخواهیم تا نظرات خود را بعد از دیدن و سفر به هر یک از پارک های مذکور برای ما ارسال کنید.

جهت آشنایی با فهرست شهرستان های استان گیلان به این لینک مراجعه نمایید.

  نظرات