پلوهای گیلانی

لیست انواع پلوهای گیلانی + دستور پخت آنها:

در مقالات پاپوکالا همیشه سعی کردیم تا بهترین و کاملترین مقالات آموزشی درمورد غذای گیلانی ، زبان گیلکی و.. را ارائه دهیم.که در این مقاله هم قصد داریم تا در ابتدا لیستی از انواع پلوهای گیلانی را نام برده و سپس درمورد هریک از این پلوهای گیلانی با شما عزیزان صحبت کنیم که پیشنهاد میشود ما را تا پایان این مقاله همراهی بفرمایید.

پلوهای گیلانی

در مقاله ی ترشیجات گیلان خدمتتان عرض کردیم که تمام خوراکی های استان گیلان به 6 دسته ی پلوهای گیلانی ،خورشت های گیلانی،آش ها،غذاهای دریایی،ترشیجات و شیرینی جات تقسیم میشوند که تا اینجا توانسته ایم در مورد مرباهای شمال و ترشیجات گیلان مقالاتی کامل با طرز تهیه آنها را منتشر کنیم که در ادامه در مورد هر یک از این دسته ها توضیحاتی خواهیم داد. حال نوبت پلوهای شمالی است که به طور کامل در مورد آنها سخن بعمل آید.

در ابتدا میخواهیم معروف ترین و بهترین پلوهای شمالی و گیلانی را نام ببریم و سپس طرز پخت هر یک را توضیح دهیم:

 • کته ساده
 • شوید پلا
 • شیر پلا
 • باقالی پلا
 • شیرین پلوی شمالی
 • ماهی پلا
 • اشپل پلو
 • کوئی پلو (پلوی کدو حلوایی)

 

همانگونه که گفته شده است غذاهای هر شهر ریشه در سنت و آداب و رسوم آنجا را دارد و بی دلیل از برخی غذاها استفاده نمیشود.مثلا همین غذاهای دریایی که در شمال بسیار یافت می شود و اکثر آنها با ماهی سفید است درواقع ریشه ای دیرینه داشته که نشان از این است که افراد گیلانی خرج و خوراک خود و در واقع برکت خود را از دریا و ماهی بدست می آورند.

 

مقدمه ای از پلوهای شمال:

در قدیم افراد پلوهای گیلانی را بصورت کته درست کرده و اکثر غذاهایشان را با سیر و ماست میل می کردند.اما متاسفانه امروزه خانم ها از ترس چاق شدن و شکم آوردن (که تصوری اشتباه است! ) از خوردن کته خودداری کرده و آبکش میکنند.

درست که که هم کته و هم آبکش کردن برنج معایب و مزایی دارد اما کته به خودیه خود بسیار مفید و خوشمزه تر بوده و پیشنهاد می شود با خورشت های گیلانی برنج کته استفاده گردد.مثلا یکی از معایت برنج آبکش این است که با شستشوی زیاد ویتامین B1 که روی پوسته ی برنج قرار دارد،به مرور از بین رفته و تقریبا خواص برنج را کم میکند.

پلوهای گیلانی

یا همانگونه که گفته شد اکثرا تصور اشتباه میکنند که با آبکش شدن نشاسته ی برنج از بین رفته و خاصیت چاق کنندگی را از ما دور می کند در صورتی که بخش اعظم نشاسته درون برنج قرار داشته و با شستشو و.. چاق کنندگی را از بین نمی برد.حال با توجه به این که متوجه شدیم برنج آبکش هم باعث نابودی ویتامین ها میشود و هم تاثیری در چاقی و لاغی ندارد،بهتر است که از پلوهای کته شمالی استفاده گردد که در ادامه تک تک آنها را معرفی خواهیم کرد.

 

لیست انواع پلوهای گیلانی + طرز پخت آنها:

در ادامه نوبت آن است تا توضیحاتی کامل در مورد هریک از پلوها را ارائه دهیم. اما قبل از آن بهتر است این نکته را بدانیم که در گیلان متداول است همه پلوها را به فرم کته و بدون روغن تهیه میکنند مانند باقلا پلو،شوید پلو وغیره. ولی بعد از طبخ با کره ی فراوان صرف میگردد.چون گیلانی ها معتقدند که خواص و ویتامین های کته در برنج کته باقی می ماند.برای برنج کته باید برنج درجه یک گیلانی تهیه نمود که در شمال کشور به وفور یافت می شود. البته این نکته را هم خدمتتان عرض کنیم که چنانچه به دنبال برنج کته ی درجه ی یک هستید میتوانید با ما تماس بگیرید تا بهترین و درجه یک ترین برنج شمالی را تقدیمتان کنیم.

 

جهت خرید برنج درجه یک از پاپوکالا با شماره ی مقابل تماس بگیرید:3232527-0912

 

اما اگر بخواهیم درمورد دستور پخت این نوع برنج خدمتتان بگوییم به این گونه است که قبل از اینکه برنج را بشورییم آنرا پیمانه می کنیم و برای برنج خشک درجه یک،هر یک پیمانه برنج معمولا دو پیمانه آب میریزیم. اما نکات کلیدی در طرز پخت برنج های کته این است که بهتر است تا برنج را در دیگ مسی سفید کرده، طبخ کنیم و بهتر است برنج را یکی دو ساعت قبل از طبخ شستشو داده و در آب بخوابانیم.

 

1-کته ساده

مواد لازم جهت پخت کته ساده:

برنج درجه یک شمال (نیم کیلو) – نمک (یک قاشق چای خوری) – آب (دوبرابر برنج)

طرز پخت کته ساده:

در ابتدا برنج را شستشو داده به طوری که برنج ها خرد نشوند و آب برنج زلال شود.سپس آب را ریخته و نمک را به آن اضافه می کنیم.حال برنج را روی آتش گذاشته و شعله را زیاد میکنیم به جوش آید.وقتی که آب برنج تمام شد شعله را کم کرده تا برنج با حرارت بسیار کم دم بکشد.

پلوهای گیلانی

معمولا یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول میکشد تا برنج کامل مغز پخت شود و ته دیگ قهوه ای ببندد.بعد دیگ پلو را برداشته و در گوشه ای میگذاریم تا سرد شود و با کارد اطراف کته را کمی جدا کرده و در دیس میگذاریم.اگر خیلی عجله داشتید میتوانید وقتی که دیگ را از روی آتش برداشتید ته آنرا آب سرد قرار دهید.


 

2-شوید پلا یا شوید پلو

مواد لازم جهت پخت شوید پلو:

برنج درجه یک شمال (2/5 لیوان) – شوید (750 گرم) – نمک (به مقدار کافی ) – آب (دو برابر برنج)

طرز پخت شوید پلو:

برای این منظور بهتر است تا به ازای هر پیمانه برنج،دو پیمانه آب درون دیگ ریخته شود.حال نمک و روغن به میزان لازم را به آن اضافه نموده و روی آتش قرار می دهیم تا به جوش آید سپس حرارت را روی ملایم قرار می دهیم تا پلوی ما دم بکشد.

پلوهای گیلانی

برای ته دیگ داشتن هم کافی است یک ساعت تا یک ساعت و نیم اجازه دهیم روی حرارت ملایم بماند.فقط توجه فرمایید که خوردن شوید پلو با کره ی محلی و ماهی دودی یا ماهی شور بسیار خوشمزه بوده و یکی از خوشمزه ترین پلوهای گیلانی به حساب می آید.


نکته: تمامی موادی که گفته میشود مناسب برای افراد بین 4 الی 5 نفر است.

 

3-شیر پلا یا شیر برنج

مواد لازم جهت پخت شیر پلا:

برنج درجه یک (3 لیوان) – شیر (5 لیوان) – آب (1 لیوان) – کره (5 قاشق غذاخوری) – زعفران (به مقدار کافی) – نمک ( 1/3 قاشق چای خوری) – گلاب (به میزان لازم)

دستور پخت شیر پلو یا شیر برنج:

برنج را پاک میکنیم و آب و نمک را به آن اضافه نموده و اجازه می دهیم تا روی آتش با حرارت بالا قرار گیرد تا به جوش آید.حال کره و زعفران را اضافه نموده تا به جوش آید. پس از آن شیر را اضافه می نماییم و با حرارت کم اجازه می دهیم تا خیلی آرام بپزد.فقط توجه فرمایید بایستی شیر و برنج طوری شود که نه زیادی سفت شود و زیادی آبکی شود.

پلوهای گیلانی

نهایتا برای خوش طعم و خوش عطر کردن به سلیقه ی خودتان می توانید گلاب اضافه کرده و یا از آن خودداری کنید.شیر پلا یا شیر برنج به دلیل سبکی و خوش طعم بودنش،بسیار مناسب برای وعده ی شام میباشد.


 

4-باقلا پلا یا باقالی پلوی شمالی

مواد لازم جهت پخت باقالی پلو:

برنج (2/5 لیوان) – باقلای تازه (2کیلوگرم) – شوید (نیم کیلوگرم) – نمک (به میزان لازم)

دستور پخت باقلا پلو:

برنج را پاک کرده و آنرا چندین بار به طوری که خرد نشود و به آهستگی شستشو می دهیم تا آب آن زلال شود.باقلا را پوست کنده و میشوریم.فقط توجه فرمایید که بایستی باقلا باید با آب جوش پخته شود.حال در این مرحله برنج،شوید،نمک،آب،باقلا را باهم به جوش می آوریم.

پلوهای گیلانی

زمانی که برنج به جوش آمد میگذاریم تا با حرارت کم کامل این پلوی شمالی ما دم بکشد که معمولا بین 1 الی 1 ساعت و نیم طول میکشد.به عنوان نکته ی پایانی باید خدمتتان عرض کنیم که در گیلان معمولا کته باقلا را بدون روغن میل میکنند و خوردن آن با ماهی سفید یا ماهی دودی بسیار دلچسب می شود.


 

5-شیرین پلوی شمالی

مواد لازم جهت پخت شیرین پلو:

برنج (3 کیلوگرم) – خلال نارنج یا پرتقال تازه (1 کیلوگرم) – خلال پسته و بادام (250 گرم از هر کدام) – شکر (به میزان لازم) – کره (300 گرم) – زعفران (به مقدرا کافی) – مرغ درشت (2 عدد)

دستور پخت شیرین پلوی شمالی:

قبل از آنکه در مورد دستور پخت این غذا با شما عزیزان صحبت شود جالب است بدانید که شیرین پلو یکی از پلوهای گیلانی معروف و سنتی است که اکثرا در عروسی ها پخته می شود و با تزیین قشنگ روی پلو به میز شام عروسی جلوه خاصی می دهد.اما در مورد طرز تهیه ی آن باید بگوییم که ابتدا خلال پسته و بادام را در آب خیس می کنیم و سپس هر یک را جداگانه در کره تفت می دهیم.

خلال نارنج یا پرتقال را یک روز کامل در آب خیس کرده و در طی روز چندین بار آب آنرا عوض می کنیم و نهایتا بایستی این خلال را (نارنج یا پرتقال) در آب بجوشانیم که جهت بهتر پخته شدن آن کافی است چندین بار این کار را انجام دهیم.حال شکر را با آب مخلوط کرده و اجازه می دهیم تا با جوشیدن به یک غلظت کافی برسد.حال خلال نارنج را اضافه کرده تا با جوشیدن در کنار آنها مغزش شیرین شود.

پلوهای گیلانی

حال در گام بعدی نوبت آن است که مرغ را با آب و چند حلقه پیاز بجوشانیم،بعد از آنکه کامل به جوش آمد و آبش تمام شد،مرغ را تکه تکه کرده و در ظرفی دیگر زعفران و شکر به آن اضافه میکنیم و هم میزنیم.

حال در گام بعدی از پخت این غذای خوشمزه بایستی برنج را پخته و دم بکشید. بعد از آنکه برنج پخته شد بایستی نیمی از برنج را در یک سینی جداگانه ریخته و چند کفگیر از خلال نارنجی را روی پلو میریزیم و تکه های مرغ را لابه لای برنج میگذاریم.توجه فرمایید جهت خوش طعم کردن شیرین پلو میتوانید در این مرحله و تمامی مراحل، کره آب شده را روی سطح برنج بگذارید.فقط توجه فرمایید این مراحل را (ریختن برنج،خلال و مرغ) بایستی چندین بار تکرار کنید.


 

6-ماهی پلو

مواد لازم جهت تهیه ی ماهی پلا:

ماهی سفید (1 عدد) – پیاز متوسط (1 عدد) – زرشک (یک قاشق غذاخوری) – مغز گردوی ساییده شده (یک قاشق غذاخوری) – دانه انار ترش (2 قاشق غذاخوری) – زیره و زعفران (به مقدار کافی)

دستور پخت ماهی پلو:

ماهی را به دلخواه خودتان میشورید و با خالی کردن شکم و تمیز کردن آن،به قطعه های دلخواه تقسیم میکنید.نکته ای که برای از بین بردن بوی ماهی سفید گیلان می باشد،این است که ماهی را بهتر است برای چند ثانیه در آب جوش فرو برده و بلافاصله در بیاورید.

حال پس از اینکار ماهی را میگذاریم تا خشک شود و سپس کمی نمک،فلفل،زعفران و کره به داخل شکم و اطراف آن می مالیم.حال باید زرشک،مغز گردوی ساییده شده،دانه انار ترش را مخلوط کرده و داخل شکم ماهی میرزیم و نهایتا با نخ و سوزن درون شکمش را میدوزیم.

پلوهای گیلانی

برنجی را که قبلا خیس کرده ایم،آبکش کرده و برنج را خشک و زنده بر میداریم.ته دیگ کمی آب،روغن و زعفران ریخته و یک سوم از برنج را ته دیگ میریزیم و ماهی شکم پر و آغشته به کره را درسته روی برنج قرار می دهیم و بقیه برنج را هم روی ماهی اضافه میکنیم.

حال در مرحله ی آخر آب و روغن برنج را نیز با زعفران ترکیب کرده و روی برنج میدهیم و اجازه میدهیم تا دم بکشد.فقط توجه فرمایید که وقت کشیدن برنج،ماهی را درسته و با احتیاط در ظرف دیگری قرار داده و برنج زعفرانی را در دیس دیگری میکشیم و سر میز قرار می دهیم.


 

7-اشپل پلو

اشپل پلو هم یکی دیگر از پلوهای گیلانی معروف و سنتی است که گاهی صبح به عنوان قلیه ناهار یکی دو ساعت مانده به صبح یا عصر به عنوان عصرانه،خورده می شود.اشپل پلا (پلو) دارای مخلفات زیادی است که عبارت است از یک قطعه اشپل ماهی شور خام که تازه از ماهی شور در آورده شده است،مقداری مغز گردو،پیاز متوسط قاچ کرده،مقداری باقلای مازندرانی خشک که شب قبل آن را در آب سرد خیسانده باشند و یا در فصلش باقلای تازه و سبز باشد و نهایتا یک کته ساده.

پلوهای گیلانی

هنگام صرف آن از همه موادی که گفته شد یک تکه بر میدارند و با کته سرد میل میکنند.در آداب و رسوم گیلان مشاهده میشود که رسم بوده است در قدیم زنانی که به استحمام در گرمابه های عمومی میرفتند،چون معمولا ساعت ها در حمام می ماندند،جهت رفع خستگی آنها از منزل با تشریفات خاصی یک سینی اشپل پلو با همه مخلفاتش همراه با خورشت فسنجان،پیاز و پلو همراه با انار و پرتقال به حمام می بردند تا در آنجا میل کنند.اما امروزه دیگر تمامی منازل گیلان،حمام داشته و لذا دیگر نیازی به شستشوی چند ساعته در حمام عمومی احتیاج نیست تا کار به اشپل پلو خوردن در حمام بکشد!


 

8- پلوی کدو حلوایی

مواد لازم جهت تهیه آن:

برنج (یک سوم لیوان) – کدو حلوایی (2 کیلوگرم) – کره (100 گرم) – شکر (به اندازه دلخواه) – زعفران و خلال پسته (به مقدار کافی)

دستور پخت پلوی کدو حلوایی:

کوئی پلو که یکی از غذاهای مجلسی گیلان محسوب میگردد به نوبه ی خود طرفداران زیادی دارد و از طرفی هم به دلیل شیرین بودن این غذا باعث دوری خیلی از افراد به این غذا می شود.

کدو را شسته و قطعه قطعه به شکل مربع میکنیم.حال بایستی آب و نمک را باهم جوش آورده و کدوها را درونش بریزیم تا یکبار بجوشد و سپس درآورده و اجازه می دهیم تا از صافی بگذرد. بعد از آنکه از صافی گذشت و خشک شد باید در مرحله ی بعدی کره و شکر و کدوها را تفت دهیم.

پلوهای گیلانی

در مرحله ی بعدی ته قابلمه را زعفران و کره ریخته و روی آنها کدو می چینیم و روی آن هم شکر می پاشیم.بعد یک لایه برنج و یک لایه کدو و باز یک لایه برنج و یک لایه کدو و به همین ترتیب کدو و برنج را تا دو سه ردیف میچینیم و در نهایت روی برنج آخرین لایه کمی روغن ریخته و اجازه می دهیم تا دم بکشد دقیقا مثل پلوهای دیگر. حال در این مرحله پلوی شما آماده است و میتوانید نوش جان کنید.


 

خلاصه:

همانطور که در طی این مقاله اشاره شد، یکی از خوراکی های خوشمزه و جذاب شمال کشورمان، پلوهای گیلانی هستند که قبل از آنکه بخواهیم در مورد طرز پخت و تهیه ی آنها اطلاعاتی جمع آوری کنیم،می بایست بهترین و پر طرفدار ترین پلوهای شمال را بشناسیم. که در این مقاله خوشمزه ترین ها را معرفی کرده و طرز پختش را به شما عزیزان گفته ایم.

فقط به نکته ی پایانی اشاره کنیم: جهت پخت این پلوها و کته ها حتما باید از برنج های درجه یک شمال استفاده کنید که پاپوکالا این افتخار را دارد که علاوه بر ارائه ی چای یک کیلویی و غیره به ارائه ی برنج های درجه یک شمالی هم بپردازد که برای این منظور میتوانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید:

0912-3232527

  نظرات

۲ دیدگاه برای “پلوهای گیلانی”

 1. مژگان طاهری گفت:

  سلام
  وای دهنم آب افتاد،پلوکباب
  کباب ترس با زیتون پرورده و باقالی تازه سیر تو شمال واقعااا خوشمزست
  مخصوصا اینکه یه جای خیلی خوشگل باشی.هرچند همه جای گیلان خوشگلن
  خلاصه ممنونم از مقاله تون در مورد پلوهای گیلانی.

  • نویسندگان پاپوکالا گفت:

   با سلام خدمت شما خواهش میکنم.
   بله مگه میشه کسی این چیزهایی که فرمودید رو میل کنه و لذت نبره!