گیلان همیشه بهاره

به گیلان همیشه بهاره سفر کنید:

گیلان، سرزمین سرسبز پر از بوی خوش شالیزارهای پر بار، پر از باغات چای روح‌انگیز و سواحل شگفت انگیز مردمانی مهربان از شرق تا غرب استان گیلان همیشه بهاره است.

تا چشم کار می‌کند زیبایی است و بوی خوش و رنگ‌های دلچسب که تا مدت‌ها در خاطرتان می‌ماند، کافیست تا یک بار به گیلان سفر کنید تا مزه غذاهای این خطه تا آخر عمر زیر زبانتان باشد.

 

 

گیلان همیشه بهاره برای پختن خوراک‌های وسوسه انگیزش و برای شیرینی‌ها خوش‌عطرش از هر آنچه که در این سرزمین کشت می‌شود اس

گیلان همیشه بهاره

تفاده می‌کند.

قدم زدن زیر باران در بازارهای محلی این استان و بوی عطر سیر ترشی و ماهی دودی، همان سیرهای خاصی که بانوان گیلان کنار خانه‌های زیبای روستاییشان می‌کارد و همان ماهی‌های خوش طعم که مردان این استان از دریا خزر و رودخانه‌های پر آب گیلان صید می‌کنند شما را مدهوش خواهد کرد.

 

 

نم نم باران مهمان گیلان همیشه بهار:

به گیلان که سفر کنید به احتمال زیاد باران شما را مهمان خواهد کرد. عجیب نیست که این همه جنگل‌های وهم انگیز هیرکانی و صدها رودخانه پر آب رنگ سبز به گیلان همیشه بهار زده است.

گیلانی که در هر موقع از سال  چشمتان با دیدن وسعت درختان و باغات و چمنزارها نوازش می‌شود. نم نم باران مهمان همیشگی گیلان همیشه بهار است.

گیلانی که هر فصل مهمانانش را به یک هدیه مهمان می‌کند. هوای فصل‌ها در این استان نرم و آرام است. فصل بهار و ماه فروردین کم کم بهشت و بیدارباش طبیعت آغاز می شود. تا اردیبهشت طول خواهد کشید که خواب از چشم درختان برود و اگر در ایام نوروز به گیلان سفر کنید متوجه می‌شوید که هنوز بسیاری از درختان جوانه نزدند.

 

گیلان همیشه بهاره

اردیبهشت گیلان بهشت می‌شود:

اواسط اردیبهشت ساز شکوفه‌ها کوک شده و بهشت گیلان همیشه بهاره پیش چشمان شماست. هر چه هوا گرم‌تر شود، نوبت درختان گوجه سبز و آلبالو و میوه‌های هیجان انگیز وحشی است که احتمالا تا به حال نخورده‌اید.

کم کم چین بهاره چای آغاز می‌شود. تپه‌هایی که حالا پر شده است از چای‌ و عطر نازک چای گیلان در تپه‌های لاهیجان شما را سرمست کرده شاهد حضور زنانی خواهند بود با دامن‌های رنگارنگ و روسری‌های سفید که با لبخندی بر لب چای می‌چینند.

دیدن دامن‌های رنگارنگ زنان گیلان میان باغات چای همان تصویری است که می‌توانید ساعت‌ها به آن خیره شوید و بهشت گیلان همیشه بهاره در ماه اردیبهشت با بوی بهارنارنج در کوچه باغ‌های گیلان سحرانگیز خواهد شد.

بوی بهار نارنج روح شما را به پرواز در می‌آورد و یادتان باشد که چای بهار نارنج را در این روزها تجربه کنید. چای چین بهاره در کنار بهارنارنج که تازه شکوفه زده در کنار درختان  تمام خستگی‌های شما را پایان خواهد داد.

 

پیشنهاد پاپوکالا: چای دست چین بهاره

 

میوه‌های رنگارنگ مهمان ماه خرداد گیلان همیشه بهار است:

ماه خرداد گیلان آرام آرام هوا گرم می‌شود و دریای زیبای خزر رطوبت را به شهرهای نزدیک ساحل می‌کشاند اما هوا هنوز لطافت دارد و می‌توان در ساعاتی از صبح زود یا غروب از هوای خوش لذت برد اما انچه ماه خرداد را شگفت انگیز می‌کند جشنواره میوه‌ها و سبزی‌های محلی است که بازارهای محلی گیلان را شبیه به تابلو نقاشی می کند.

گیلان همیشه بهاره

 

در این ماه می‌توانیم انواع و اقسام خورشت‌های تابستانی را با سبزی‌های محلی درست کنیم و از خوردن آن لذت ببریم. با گذر از ماه خرداد فصل بهار تمام می‌شود اما وسعت سرسبزی و بالندگی زمین و بارور بودن درختان و بخشایش اسمان تمام نمی‌شود بی جهت نیست که می‌گوییم گیلان همیشه بهاره و همین است که نوای زیبای موسیقی‌ها محلی گیلان با سرخوشی می‌خواند : “جانم همیشه بهار گیلان می دیله قرار گیلان”

 

پیشنهاد پاپوکالا: دانلود رایگان آهنگ های شاد گیلکی

 

سفره‌های خوشرنگ گیلان:

بوی سبزی تازه را از سفرهای گیلان همیشه بهاره در تمام سال حس می‌کنید. سبزی‌های محلی همواره مهمان سفره‌های گیلانی‌هاست. پایه بسیاری از خوراک‌های وسوسه انگیز گیلانی سیر است و سبزی گردو، بادمجان نقش مهمی در خوراک گیلانی‌ها دارد.

هر چه به غرب گیلان و شهر استار نزدیک می‌شویم شکل خوراک‌ها تغییر می‌کند. در این مناطق اغلب خوراک‌ها با رب ازگیل و رب آلوچه پخته می‌شود و مرغ شکم و ماهی شکم پر که با نام لونگی شناخته می‌شود.

لودگی اردک را شاید بتوان از خوشمزه‌ترین خوراک‌های این شهر دانست. کدو حلوایی و بورانی‌ها سر سفره‌ی مردمان این شهر دیده می‌شود.  از غربی‌ترین بخش که به سمت شرق گیلان بیاییم کم کم غذاهایی مانند میرزاقاسمی و ترشی تره مهمان ثابت سفرها خواهد بود.

گیلان همیشه بهاره

باقالا قاتوق و کال کباب نیز به غذاهای یا پیش‌غذاها اضافه می‌شود. سر راه‌تان اگر به شهر فومن رسیدید از شیرینی فومنی غافل نشوید و اگر در مسیر شرق به لاهیجان رسیدید کلوچه و کوکی را هم خودتان می‌خورید و هم برای عزیزانتان خواهید برد.

سفر به شرق گیلان با رسیدن به شهر زیبای رودسر کم کم به آخر خود نزدیک می‌شود اما صدها غذای هیجان انگیز این استان هنوز تمام نشده. تنوع خوراک‌های گیلان ثبت جهانی شده است و به عنوان بخشی از فرهنگ مردمان این استان درآمده و باید گفت که سفرهای گیلان همیشه بهاره است و همیشه پر از عطر و طعم و زیبایی.

 

پیشنهاد پاپوکالا: فهرست غذاهای گیلانی

 

از استواری میرزا کوچک‌خان تا لطافت سایه:

استان گیلان همیشه بهاره است، بهار است زیرا این فصل،  فصل رویش و شکوفاییست و گیلان نیز همیشه آبستن تحولات فرهنگی و سیاسی مهم کشور بوده.

استواری و شهامت از قیام میرزا کوچک خان به عنوان یکی از بزرگترین مبارزه‌های آزادی خواهی در ایران گرفته تا قلم زدن شاعری خوش طبع با تخلص سایه که استواری قلمش در کنار کلام شیوا و پر اندیشه‌اش امید را به زندگی و عشق را به روزهایمان اضافه کرد. کوچه‌های شهر لنگرود ا با نام شمس لنگرودی مزین شده؛ شمس که شعرهایش روشنایی آفتاب را در ذهنمان جاری خواهد کرد.

گیلان سرزمین بزرگان سینما و تئاتر ایران است. هنرمندانی که طراوات گیلان همیشه بهاره را در کارهایشان جاری ساختند و دست از نواوری نکشیدند. هنر در استان گیلان ترکیبی است از جسارت و پایمردی میرزا کوچک خان و لطافت و شعور ابتهاج، اگر بررسی کنیم نام مشاهیر این استان را آیدین آغداشلو است که توجه جلب می‌کند.

گیلان همیشه بهاره

هنرمندی که کارهایش در سطح جهان حرفهای بسیاری برای گفتن دارد. در میان کاریکاتوریست‌ها این استان نام اردشیر محصص می‌درخشد بانوان این استان در هنر معاصر سهم زیادی داشتند.

معصومه سیحون برای اعتلای هنر این کشور یک عمر دست از فعالیت نکشید. در میان خواننده های گیلانی اولین نام احمد عاشورپور است که میراث او برای نسل‌ها آینده این سرزمین جاودان خواهد ماند. در موسیقی کلاسیک و ملی ایران نیز نام انوشیروان روحانی و شهداد روحانی را نمی‌توان از یاد برد.

در میان ورزشکاران هیچ‌گاه نام سیروس قایقران از یاد مردمان این استان نرفته و داغ او هنوز زنده است و خصوصا مردم انزلی هنوز عکس او را بر سردر مغازه‌هایشان نگه‌‌داشتند.

نام دو بازیکن فوتبال در پست مهاجم با نام‌های علی کریمی و غفور جهانی  برای همیشه در یاد مردمان گیلان و ایران خواهد ماند. نقش بزرگان این استان در شکل‌گیری تاریخ و فرهنگ در سراسر ایران انکار نشدنی است. با این بزرگان، گیلان همیشه بهاره است و همیشه بالنده خواهد ماند.

 

 

موسیقی زبان غم و شادی مردمان گیلان:

نوای خوش موسیقی گیلان چه زمانی که ساز غمگین را کوک کند د چه زمانی که شور شادی را در ملودی‌هایش جاری کنند روح شما را نوازش خواهد داد.

موسیقی گیلان از نظر زبانی تلفیقی است از زبان گیلکی و تالش و از نظر موسیقی نیز می‌توان دو دسته مهم در نظر گرفت؛ موسیقی جلگه‌ای و موسیقی کوهستان یا دیلمان.

موسیقی گیلان را نه در سالن کنسرت و مهمانی و جشن بلکه بر سر شالیزار خواهید شنید. زمانی که فصل نشا کاریست زنان پرکار این سرزمین زمانی که میانه شالیزار نشا برنج را در زمین می‌گذارند نغمه و آوازهای دلنشین از یادشان نمی‌رود.

 

همواره صدای خوش آوازهای آنان سختی کار را کم خواهد کرد و لبخند به لبتان می‌نشاند. موسیقی شاد را در عروسی‌های بی نظیر گیلان خواهید دید. گیلانی‌ها با موسیقی و رقص محلی و منحصر به فردشان ثابت می‌کنند که اگر قرار بر جشن و پایکوبی باشد هیچگاه کم نمی‌آورند.

عروسی‌های گیلانی‌ها بی تجمل بسیار دلنشین است و شادی در روح تمام مهمانان و میزبان جاریست.  گیلان همیشه بهاره نام نغمه‌ای محلی است که بزرگان موسیقی گیلان بارها آن‌ را اجرا کرده‌اند. نغمه‌ای که از زیبایی‌های کوه جنگل و مردمان این خطه سخن می‌گوید و با شنیدنش عاشق گیلان می‌شوید.

 

گیلان همیشه بهاره

 

اگر از جنوب به گیلان وارد شدید باد شما را خواهد برد!

احتمالا اگر از تهران به سمت رشت حرکت کرده باشید منجیل را خواهید دید. شهری پر از خاطرات خوب و بد که اولین ویژگی زیبای آن بادگیرهای استوار و دوست‌داشتنی است و سد زیبای منجیل با آب نیلگون و ارام بخش آن میانه راه خستگی را از تنها به دست باد خواهد داد.

گیلان همیشه بهاره در شهر منجیل با باغات زیتون با درخشش دریاچه سد منجیل و با کوه‌های سر به فلک کشیده خودنمایی می‌کند که در میانه وزش بادها پر غرور به نظر می‌رسد.

بادی که اغلب اوقات در این منطقه می‌وزد و کم پیش می‌آید که از اتومبیل پیاده شوید و از شدت باد شوکه نشوید! در مسیر از زیتون‌های رودبار غافل نشوید. هیچ جای ایران نمونه زیتون‌های این منطقه را نخواهید یافت و هیچ جای دنیا معجزه‌ای با نام زیتون پرورده ندارد؛ خوراکی شگفت انگیزی که از خوردنش سیر نمی‌شوید.

زمانی که سفرتان به نزدیکی‌های رشت رسید باید تصمیم بگیرید که قرار است به سمت شرق بروید و به سیاهکل باشکوه و لاهیجان و لنگرود و رودسر برسید یا قصد دارید مسیر را به سمت فومن و ماسوله و خانه‌های زیبایش و جنگل‌های آرامش کج کنید یا به سمت بندر پر شکوه انزلی بروید و شاهد پرواز مرغان دریایی در کنار کشتی‌های غول پیکر باشید و ادامه مسیر به جنگل‌های تالش سر بزنید و آخرین گذرگا‌‌ه‌تان آستارا است و گردنه حیران، پس از عبور از این فضای وهم انگیز و پر شکوه گردنه حیران کمی بایستید و با گیلان همیشه بهاره ، همیشه سبز و همیشه استوار خداحافظی کنید به این امید که به زودی گذرتان به مسیرهای زیبایش بیفتد.

 

 

با ما به شرق گیلان سفر کنید:

قصد داریم از شرق گیلان وارد شویم و شما را شهر به شهر با زیبایی‌های این استان زیبا آشنا کنیم. شرقی‌ترین شهر گیلان رودسر است. به رودسر که رسیدید راهتان را به سمت ساحل کج کنید. به ساحل که برسید از زیبایی آن مبهوت خواهید شد. ساحل رودسر را بدون شک می‌توان یکی از زیباترین سواحل خزر دانست.

از وهم دهانه رودخانه‌هایی که در این بخش به دریا می‌ریزد تا وسعت ساحل زیبایش که اجازه حصار کشی یا ساخت و سازهای اضافی در آن داده نشده محلی امن و دلنشین برای گردشگران ایجاد کرده است.

گیلان همیشه بهاره شهر به شهر زیبایی‌های خاص خود را دارد. از رودسر که عبور کنیم چابکسر زیبا سر راهمان قرار گرفته و کلاچای که در سمت کوه و دریا بی نظیر و بکر است.

حتما در این منطقه ساعتی بگذرانید و به جاهای بکر آن سر بزنید. کمی که پیش بروید به لنگرود خواهید رسید. لنگرود شهری بسیار زیبا با پل خشتی معروفش است که بازار محلی در اطراف این پل قرار گرفته؛ بازاری زیبا پر از محصولات محلی و همیشه پر جنب و جوش که از دیدن آن خسته نمی‌شوید. در بخش دیگری از این شهر روبروی پارک شهر منظره‌ای شگفت‌انگیز از منطقه گردشگری لیلاکوه خواهید دید.

گیلان همیشه بهاره

مطمئن باشید که وسوسه می‌شوید که به سمت این‌ همه زیبایی راه کج کنید. کمی پیش بروید به روستایی می‌رسید به نام پرشکوه که همه ی سال پر است از پرتقال‌های شیرین و ترش که دست خالی از این منطقه بیرون نخواهید رفت. به یاد داشته باشید که در این منطقه هر جاده فرعی را که بپیچید به بهشتی سرسبز خواهید رسید.

گیلان همیشه بهاره در هر نقطه حس و حال خاص و روح‌نوازی دارد. می‌توانید مسیر خود را به املش کج کنید. مناطق گردشگری املش یکی از بکرترین و شورانگیزترین مناطق گردشگری در ایران است.

بخشی با نام هلو دشت در این استان مقصد بسیاری از گردشگران حرفه‌ای است که به دنبال مناطق خاص و بی نظیر می‌گردند. از لنگرود به سمت غرب، لاهیجان به شما لبخند خواهد زد و چای کلوچه است که شما را وسوسه می‌کند.

به شیطان کوه سر بزنید. کمی از کوه بالا بروید و شهر را از بالا تماشا کنید. لاهیجان می‌تواند مقصد خوبی برای خوشگذرانی باشد. به یاد داشته باشید که در استان گیلان همیشه بهار شرق و غرب و مرکز تفاوتی ندارد، هر نقطه از این استان می‌تواند شما را شگفت زده کند.

 

  نظرات